Ukraina zwleka z kontrofensywą. Wiadomo, co jest głównym hamulcem

Czy Ukraina będzie gotowa do przeprowadzania skutecznej kontrofensywy? Kiedy może ona wystartować. Zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i analitycy wymienił czynniki, które mogą przyspieszyć odzyskiwanie ziem ukraińskich okupowanych przez Rosjan.

Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy na dużą skalę z powodu niewystarczającej ilości sprzętu i amunicji. Siły Obronne potrzebują więcej pomocy od sojuszników, powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla japońskiej "The Yomiuri Shimbun". "Czekamy na nadejście amunicji z krajów partnerskich. Nie możemy jeszcze rozpocząć (kontrofensywy - red.). Bez czołgów, dział i HIMARS-ów nie możemy wysłać naszych dzielnych żołnierzy na front" - powiedział prezydent. 

Kontrofensywa Sił Zbrojnych zwalnia: "Washington Post" podał przyczynę

Kontrofensywę ukraińskich sił zbrojnych powstrzymują powolne dostawy nowoczesnej broni do Ukrainy. Pomimo tego, że USA i partnerzy zachodni aktywnie zwiększają pomoc wojskową dla Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińskiej armii wciąż brakuje środków do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy i wypędzenia najeźdźców z terytorium. Taki wniosek wysuwa "Washington Post" na podstawie informacji, które otrzymał od wielu ukraińskich urzędników, a także zachodnich analityków i dyplomatów.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

- Choć prezydent Biden obiecał wesprzeć Kijów "w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne", ukraińscy urzędnicy, zachodni dyplomaci i analitycy ostrzegają, że pomoc przychodzi po prostu zbyt wolno – donoszą media.

"Oczywiste jest, że czas działa na korzyść Rosji, co oznacza, że ma ona żołnierzy i sprzęt do prowadzenia długiej wojny na dużym froncie. Ukraina nie ma tej przewagi. [...] Jeśli broń nie zostanie dostarczona wystarczająco szybko, to Ukrainie będzie niezwykle trudno walczyć z Rosjanami" – powiedziała Rachel Rizzo, analityczka programu Atlantic Council Europe.

Kontrofensywa Sił Zbrojnych. Czas zależy od pogody

Ale nie tylko dostępność personelu i sprzętu jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kontrofensywy. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia pogoda, która pozwoli na przejazd ciężkiego sprzętu. Taras Bieriezowiec, oficer 1. brygady sił specjalnych im. Iwana Bohuna z Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział "24. Kanałowi", że obecnie, gdy na zewnątrz jest jeszcze wczesna wiosna, pogoda nie jest wystarczająco korzystna.

I choć w niektórych miejscach temperatura powietrza wzrosła nawet do +17 stopni, to ziemia wystarczająco się rozgrzeje i osuszy za 3-4 tygodnie - dodaje. "Wiemy, że w Ukrainie z reguły ciepła i sucha pogoda przychodzi już po Wielkanocy" – zauważa Taras Bieriezowiec.

Przewiduje on możliwość rozpoczęcia kontrofensywy mniej więcej pod koniec kwietnia. Jednak nadal będzie to zależeć od tego, czy pogoda będzie ciepła w tym czasie. "Jeśli to potrwa wystarczająco długo, to pod koniec kwietnia – myślę, że na początku maja będą najkorzystniejsze warunki pogodowe do prowadzenia jakichkolwiek poważnych operacji na dużą skalę" – podsumowuje oficer.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ