Łukaszenka żąda od Rosji gwarancji. Prosi o obronę "swojego terytorium"

Wojna w Ukrainie trwa już 411. dni. Dziennikarze Ukrayina.pl ze Lwowa zebrali najważniejsze wydarzenia z ostatnich 24-ech godzin. Ukrainie udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 100 swoich obrońców. W międzyczasie Rada Najwyższa Ukrainy głosowała za zwrotem wynagrodzenia dla wojskowych w wysokości 30 000 hrywien.

Ukraine udało się uwolnić z niewoli 100 swoich obrońców 

Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak powiedział, że Ukrainie udało się sprowadzić  z powrotem do domu 100 jeńców. Są to żołnierze, marynarze, strażnicy graniczni i przedstawicieli gwardii narodowej. "Wśród nich są obrońcy Mariupola, Azowstalu i Gostomelu. Kilka osób zostało ciężko rannych i choruje. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby każdy z nich otrzymał wszelką niezbędną pomoc" — napisał Jermak. 

Jermak dodał, że takie dni jak dzisiejszy można scharakteryzować cytatem Franciszka z Asyżu: "Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego". 

Łukaszenka żąda od Rosji gwarancji bezpieczeństwa

Na spotkaniu z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka poprosił o gwarancje. Chce, by Federacja Rosyjska broniła Białorusi w przypadku agresji z zewnątrz. "Ogólnie w negocjacjach brzmiało to tak, że w przypadku agresji na Białoruś Federacja Rosyjska broni Białorusi jako swojego terytorium. To są gwarancje bezpieczeństwa, których potrzebujemy" — podsumował Łukaszenka, informuje "Belta".

Daniłow: Putinowi skończył się czas

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział, że rosyjskiemu prezydentowi skończył się czas. "Pracuje dla tych, którzy podejmują właściwe decyzje, kierują się wartościami, działają aktywnie, nie boją się i nie cofają. Nie ma żadnej nieodpartej pewności. Wszystkie te rozmowy, że czas jest po stronie wroga są bezwartościowe" — mówi Daniłow.

Według niego "kremlowski szczur" ma nadzieję pozostać w bunkrze, bo nie ograniczają go warunki procedur wyborczych. "On chce doczekać się, albo kiedy Zachód zmęczy się Ukrainą, albo kiedy Chiny pomogą, albo gdy w Stanach Zjednoczonych zostanie wybrany nowy prezydent, albo kiedy w Ukrainie zaczną się "zamieszki głodowe". Putin wyczerpał swój limit czasu. To do czego przygotowywał się przez 20 lat i nie powiodło się na starcie, nie da się już naprawić ani za rok, ani za dwa, ani za trzy" — dodał Daniłow.

Rada Najwyższa głosowała za zwrotem wynagrodzenia dla wojskowych w wysokości 30 000 hrywien 

Parlament Ukrainy opowiedział się za zwrotem 30 tys. hrywien wpłat dla ukraińskich wojskowych, służby obrony cywilnej i funkcjonariuszy policji. Powinno się to stać dzięki ograniczeniu wynagrodzeń najwyższych urzędników. "Bardzo ważny i słuszny krok Rady Najwyższej. Jestem wdzięczny wszystkim moim kolegom za wsparcie armii ukraińskiej. Zwrot 30 tys. to przede wszystkim wyraz szacunku dla naszych obrońców, którzy dziś przybliżają zwycięstwo Ukrainy. Mam nadzieję, że przewodniczący Rady Najwyższej, a następnie prezydent jak najszybciej podpiszą tę ustawę i wejdzie ona w życie", — napisał deputowany Dmytro Razumkow. 

Jednocześnie deputowany ludowy Jarosław Żeleźniak napisał, że aby zwrot zasiłków zadziałał, najprawdopodobniej konieczna jest zmiana budżetu. Zwrócił też uwagę, że ograniczenie płacу do 10 płac minimalnych to bardzo mała oszczędność. "Dlatego nie powiedziałbym tak jednoznacznie, że zostało zwrócone" — dodał Żeleźniak.

Niemcy udzieliły Ukrainie nowej partii pomocy 

Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej, który został przekazany Ukrainie. W jego skład wejdzie jeden opancerzony pojazd inżynieryjny DACHS powstały na podwoziu czołgu Leopard 2, osiem ciężarówek Zetros, osiem ruchomych antenowo-masztowych systemów, osiem dronów rozpoznawczych i 23 520 sztuk amunicji kalibru 40 mm.

411. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 10.04.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 178 820 (+670) osób;
 • czołgi — 3 637 (+1) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 7 028 (+4) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 750 (+10) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 534 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 282 jednostek;
 • samoloty — 307 jednostki;
 • śmigłowce — 292 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 323 (+11) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 607 (+5) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 311 (+2) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
Copyright © Agora SA