Dwie Ukrainki na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata magazynu "TIME"

W Chersoniu Rosjanie ostrzelali park, zginęła jedna osoba. Rosyjska mina eksplodowała w pobliżu bloku energetycznego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tymczasem Joe Biden twierdzi, że USA są bliskie ustalenia organizatora wycieku tajnych dokumentów. Najważniejsze wiadomości z 414. dnia wojny.

Chersoń: Rosjanie ostrzelali park, zginął przechodzień

Rosyjska artyleria uderzyła w dnieprowski rejon w Chersoniu. Wróg obrał sobie za cel jeden z parków. W wyniku rosyjskiego ostrzału odniósł śmiertelne obrażenia mężczyzna. Według szefa Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeksandra Prokudina zginął 45-letni mieszkaniec Chersonia.

"TIME": Zełeńska i Matwijczuk na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełeńska i laureatka Nagrody Nobla działaczka na rzecz praw człowieka Ołeksandra Matwijczuk znalazły się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie w 2023 roku według wersji amerykańskiego magazynu "TIME".

Pierwsza dama USA Jill Biden, reprezentując Zełeńską, powiedziała: "Ołena Zełeńska nie spodziewała się, że zostanie wojownikiem za naród ukraiński, ale odpowiedziała na to wyzwanie z bezgraniczną odwagą. Mogła zabrać rodzinę i uciec. Jaka matka zaczęłaby ją winić? Ale ona pozostała. I nadal pozostaje, bo wolność i demokracja potrzebują obrońców. Ona pozostaje, by pokazać całemu światu, że serce i nadzieja nawet największego tyrana potrafią zrobić małym. Ona pozostaje dla dobra swoich dzieci — dla ich przyszłości i przyszłości wszystkich Ukraińców".

Biden: USA blisko ustalenia organizatora wycieku tajnych dokumentów

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że rząd USA może wkrótce ustalić osobę zamieszaną w wyciek tajnych dokumentów wojskowych, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

"Wiadomo, że trwa dochodzenie na pełną skalę. Społeczność wywiadowcza i Departament Sprawiedliwości zbliżają się do końca" – powiedział Biden. Dodał, że martwi go to zdarzenie, a nie jego treść. "Ale o ile mi wiadomo, w tej chwili nie ma nic, co mogłoby mieć jakiekolwiek konsekwencje" – dodał.

Energoatom: rosyjska mina eksplodowała w pobliżu bloku energetycznego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rosyjska mina eksplodowała w pobliżu bloku energetycznego okupowanej ZEJ. "Rosyjscy okupanci nadal przekształcają Zaporoską Elektrownię Jądrową w bazę wojskową, minując obwód wokół stacji. A te działania muszą mieć konsekwencje. Według informacji źródeł w pobliżu maszynowni 4. bloku energetycznego doszło do eksplozji. Nuklearni terroryści sami stwierdzili, że to ich mina została zdetonowana" - podaje Energoatom. W Energoatomie dodają, że Rosjanie próbowali "uspokoić" pracowników i szybko zatrzeć ślady, aby eksperci MAEA tego nie zauważyli.

UE zatwierdziła miliard euro na amunicję dla Ukrainy

Rada UE zatwierdziła przyznanie miliarda euro na zrekompensowanie państwom członkowskim UE kosztów amunicji, które przekazują Ukrainie. "Nie ma lepszej demonstracji zjednoczonej determinacji i chęci UE do dalszego wspierania uzasadnionego prawa Ukrainy do samoobrony przed brutalnym rosyjskim agresorem" – powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

414. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 12.04.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 180590 (+540) osób;
 • czołgi — 3646 (+0) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 7053 (+10) szt.;
 • systemy artyleryjskie —2777 (+7) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 535 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 283 (+1) jednostek;
 • samoloty — 307 jednostki;
 • śmigłowce — 293 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2339 (+5) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny —5637 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 320 (+1) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ