Przechwycono rosyjskie nagrania. "Musimy zabijać nieletnich. Totalna rzeź"

Nagrania rozmów rosyjskich okupantów potwierdzają ich nieludzkie postepowania wobec Ukraińców, masowe mordy ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci. Ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, że otrzymało kilkadziesiąt filmów z publicznych egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez Rosjan. Okrucieństwo wroga tłumaczy się przygotowaniem do kontrataku. Główne wiadomości z 418. dnia wojny.

Rosyjscy żołnierze zabijają kobiety i dzieci podczas "zaczystek"

Nowe przechwycone niedawno przez SBU nagrania na wschodzie Ukrainy potwierdza nieludzkie postępowanie okupantów. Jeden z żołnierzy opowiada żonie o tym, jak zabijał dzieci i kobiety. "Musimy zabijać nieletnich, kobiety — wszystkich. Wyobraź sobie: totalna rzeź, po prostu: "Strzelajcie, k***a". Wyjaśniono nam: czternaście, osiemnaście lat, dziewczyna, zabijać. Idziemy na "zaczystkę" [przyp. red. zbrodnicza rosyjska metoda działań na wojnie]" — mówi żonie rosyjski żołnierz wysłany do Ukrainy w grudniu 2022 roku.

Kobieta wcale nie jest zaskoczona wiadomością o brutalnych morderstwach popełnionych przez jej męża, wręcz przeciwnie, usprawiedliwia jego działania: "Kiedy byliśmy w domu, oglądaliśmy z tobą wiadomości i rozmawialiśmy na ten temat: kto był pokojowo nastawiony — ten wyjechał".

Egzekucje jeńców ukraińskich: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało dziesiątki filmów

W ciągu ostatnich 9 miesięcy do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło kilkadziesiąt nagrań wideo z publicznych egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez żołnierzy rosyjskich. "To jest odcinanie głowy, genitaliów, uszu, nosa, kończyn, paliczków palców. Niektórzy [rosyjscy żołnierze] zostali zweryfikowani. I wiem, że jedna osoba poniosła karę. Wiem, że zginęła podczas walki z wojskiem ukraińskim" — powiedział Dmytro Łubinec, Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej.

Według rzecznika Rosja publicznie celowo rozpowszechnia nagrania z ukraińskich egzekucji wojskowych, aby "utrzymać stopień antyukraińskiej histerii" w rosyjskim społeczeństwie, przekonać swoich żołnierzy do niepoddawania się i zastraszyć ukraińskich bojowników przygotowujących się do kontrofensywy. Zauważył również, że 86 proc. ukraińskich żołnierzy, którzy wrócili z niewoli rosyjskiej, było poddawanych bezpośrednim torturom fizycznym.

Sabotaż na Krymie. Rosjanie zwiększają liczbę kamer monitoringu

Na tymczasowo okupowanym Krymie rosyjscy okupanci instalują kamery monitoringu wzdłuż linii kolejowej, aby walczyć z partyzantami. Centrum Oporu Narodowego podkreśla, że w taki sposób okupanci reagują na udane akcje lokalnych partyzantów, w szczególności z ruchu "Atesz". Również najeźdźcy wzmocnili kontrole "nielojalnej ludności". Dlatego CON wzywa ludzi do czyszczenia telefonów i zachowania ostrożności.

Medwedczuk marzy o "sądzie dla Zełenskiego"

Podejrzany o zdradę były deputowany Rady Najwyższej Wiktor Medwedczuk, którego we wrześniu wymieniono za ukraińskich jeńców, napisał pseudohistoryczny artykuł oskarżający "władze kijowskie". Wzywa do powołania trybunału dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W artykule Medwedczuk kilkukrotnie powołuje się na wyrok Trybunału Norymberskiego, starając się doszukać podobieństw między nazistowskimi zbrodniarzami a władzami ukraińskimi, a także twierdzi, że to za prezydentury Wołodymyra Zełenskiego Ukraina rzekomo "przeszła drogę od nacjonalistycznej państwo do nazistowskiej dyktatury".

Słowacja przekazała już Ukrainie wszystkie obiecane myśliwce

Minister obrony kraju Jarosław Nad` powiedział, że transport 13 radzieckich myśliwców MiG-29 odbył się drogą lądową z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Według niego była to skomplikowana operacja logistyczna. W tym samym czasie Słowacja nie planowała już używać tych myśliwców.

Rosja zablokowała inspekcję statków w korytarzu zbożowym

Od 10 kwietnia strona rosyjska we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym w Stambule jednostronnie wstrzymała rejestrację statków zgłaszanych do ukraińskich portów w celu utworzenia planu inspekcji.

Rosjanie zaczęli tworzyć własny plan inspekcji, wybierając statki z kolejki według własnego uznania, co jest sprzeczne z warunkami inicjatywy i jest dla Ukrainy nie do przyjęcia. "Zagraża to funkcjonowaniu inicjatywy zbożowej" — stwierdziło Ministerstwo Rozwoju Hromad, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.

418. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 17.04.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 182 660 (+590)) osób;
 • czołgi — 3660 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 7087 (+4) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2804 (+9) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 538 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 285 (+1) jednostek;
 • samoloty — 308 jednostki;
 • śmigłowce — 293 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2347 (+8) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5672 (+14) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 328 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ