W Rosji robią z Putina świętego. Ikony z nim są wysyłane na front. Nazywają go arcystrategiem

Rosyjski dyktator Władimir Putin jako święty, postać niemal boska? Taki jego wizerunek promowany jest w ostatnim czasie zarówno przez władzę świecką i dowództwo wojskowe, jak i przywództwo kościelne Rosji.

Rosyjski kanał Telegramu "Możemy Wyjaśnić" zebrał przykłady tego, jak wizerunek Putina przerabiany jest  na świętego. Poświęcono mu nawet nową modlitwę, a ikony z jego podobizną są wysyłane na linię frontu na Ukrainie.

"Święty" Putin: dlaczego dyktator znalazł się na ikonach

Sakralizacja prezydenta jest nowym zjawiskiem w czasie wojny. Wezwania do modlitwy o zdrowie Putina i wykonywania znaku krzyża przed jego ikoną jest analogiczne do hasła z lat czterdziestych XX wieku "Za Ojczyznę, za Stalina" - zwraca uwagę komentator kanału. Artykuł 14 Konstytucji Rosji stanowi, że Federacja Rosyjska jest państwem świeckim, ale sakralizacja Putina jest promowana zarówno w Rosyjskim Kościele Prawosławnym, jak i dowództwem wojskowym.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Partia rządząca zaczęła mocniej adorować Putina. Według jednego z permskich zmobilizowanych partia Jedna Rosja w przeddzień Wielkanocy wysłała na front ikony z "twarzą" prezydenta w jednej paczce z podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby: wodą, duszonym mięsem i kaszą gryczaną.

"Przyprowadzają nam na pomoc wolontariuszy, a my wysyłamy im nagrania, że wszystko, co otrzymaliśmy, nam się podobało. Ale tym razem coś poszło nie tak. Myśleliśmy, że wysłali nam, nie zapominają, że niedługo święto, ale okazało się, że to nie o święto chodzi. Nieważne, jak bardzo jestem patriotą mojej ojczyzny, to już jest kompletna ch**nia" - powiedział mężczyzna.

Rosyjski Kościół Prawosławny zachęca do sakralizacji Putina: księża, którzy przybyli do Donbasu, rozdawali żołnierzom "wojskowe" modlitewniki z modlitwą za Putina, w której nazywany jest arcystrategiem, czyli wodzem niebiańskiej armii (na równi z Archaniołem Michałem).

W materiale filmowym pokazanym na kanale telewizyjnym Spas widać, że księża, którzy przybyli do  Donbasu, rozdawali żołnierzom "wojskowe" modlitewniki z krzyżami i "kałasznikowami" oraz słowami modlitwy: "Daruj Naczelnemu Wodzowi Władimirowi, odważnemu arcystrategowi i miłującemu Boga władcy".

Ikony z Putinem: cena sięga 1,5 miliona rubli

Jesienią 2022 roku patriarcha Cyryl odmówił nową modlitwę o zdrowie "Włodzimierza Władimirowicza". A podczas konferencji w Dniu Jedności Narodowej patriarcha nawiązywał do statusu Putina jako "pomazańca Bożego", wskazując, że powinni siedzieć obok siebie, jak zwykle siadają car i patriarcha.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Popyt konsumencki na świętego Putina aktywnie się kształtuje:  na "Avito" i "Jarmarku Rzemieślników" coraz częściej zaczęły pojawiać się nie tylko ceremonialne portrety, ale także ikony z twarzą rosyjskiego dyktatora. Nieznany artysta zażądał 1,5 miliona rubli za jedną z tych prac.

Na ekspozycji "Artyści Donbasu – Biełgorodu" artysta Grigorij Nowikow zaprezentował obraz z ikoną Matki Boskiej Włodzimierskiej, na której według artysty widnieje Władimir Putin.

Zobacz wideo Військова підтримка України з боку ЄС. "Затягує війну Володимир Путін, а не постачання зброї"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ