Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 opóźniają się, bo niektóre państwa boją się działań Putina? "Mogą zmienić bieg wojny"

Były Głównodowodzący Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, emerytowany amerykański generał Philip Breedlove, wymienił powód, dla którego przygotowania do szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy na myśliwcach F-16 postępują tak wolno. Jego zdaniem to wszystko ze strachu niektórych krajów - boją się sprowokować Rosję. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, F-16 mogą zmienić losy wojny.

"Wiele państw jest gotowych, nasi europejscy sojusznicy są gotowi, podzielili się swoimi planami i są gotowi do startu. Myślę, że główne spowolnienie tego procesu następuje w Waszyngtonie, w naszej stolicy. Istnieje powściągliwość w szybkim działaniu z powodu obaw, że Putin może wywołać pewne ważne wydarzenia. Jak już wielokrotnie mówiłem, sytuacja z F-16 jest właśnie takim przypadkiem" — powiedział generał w rozmowie z rozgłośnią Głos Ameryki. 

Zobacz wideo Wolontariusze pomagają uprzątnąć katedrę w Odessie, która ucierpiała podczas rosyjskiego ataku 23.07

Dostawa myśliwców F-16 dla Ukrainy. Ekspert mówi o skuteczności polityki Putina

Zdaniem Philipa Breedlove rosyjska polityka zastraszania Zachodu okazała się zaskakująco skuteczna w sprawie dostarczenia Ukrainie myśliwców. "Siły lądowe Putina zawodzą go na polu walki. Ale wojna zastraszania Putina, jego wojna zastraszania Zachodu, jest szalenie skuteczna. I właśnie nad tym Putin ciężko pracuje. To zastraszanie doprowadziło do powstrzymywania i spowalnia takie rzeczy jak dostarczanie F-16" — mówi generał Głosowi Ameryki.

Jednak zdaniem ekspertów, myśliwce F-16 są w stanie radykalnie zmienić przebieg wojny w Ukrainie. Jak mówią, tu nie pomogą pociski ATACMS. "Nawet pociski dalekiego zasięgu, które potencjalnie mogłyby zostać użyte do ostrzału Krymu czy terytorium Rosji, nie byłyby tak ważne jak zachodnie myśliwce" — uważa Harry Schmitt, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony w American Enterprise Institute.

Jednocześnie dyrektor Programu Euroazjatyckiego w Instytucie Studiów nad Polityką Zagraniczną Robert Hamilton uważa, że szkolenie na zachodnich myśliwcach może być trzykrotnie dłuższe niż szkolenie na czołgach ciężkich.

"Szkolenia na wozach bojowych Bradley trwały miesiącami, chociaż jest to znacznie prostsza technologia. Tak więc ten harmonogram można podwoić lub potroić dla szkolenia na myśliwcach F-16. Dlatego nie sądzę, aby było to celowe spowolnienie procesu, by nie prowokować Rosjan" — dodał Hamilton. 

Biden "dał zielone światło" szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh podkreśliła, że proces szkolenia prowadzony jest przez Danię i Holandię.

Według dyrektora Defence Express Serhija Zgurca, w optymistycznym scenariuszu myśliwce F-16 mogą pojawić się na ukraińskim niebie w celu wykonania ograniczonych zadań w pierwszym kwartale 2024 roku.