Bolszoj Ussurijskij (Wielka Wyspa Ussuryjska) to wyspa rzeczna położona u zbiegu rzek Ussuri i Amur, w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiego miasta Chabarowsk. Wyspa położona jest obok chińskiej wyspy Yinlong (Tarabarow) i kilkudziesięciu innych małych wysepek.
W 2008 roku Moskwa i Pekin podpisały porozumienie, na mocy którego wyspa została podzielona pomiędzy oba kraje — eksperci uznali to wówczas za znak, że Moskwa liczy na długotrwałe i stabilne stosunki z Chinami, pisze rosyjski portal RBK.
Nowa oficjalna mapa Chin oznacza całą wyspę jako wschodni punkt chińskiego terytorium. W nocie wyjaśniającej podkreślono, że "mapa została sporządzona zgodnie z krajowymi standardami zaznaczania granic Chin i innych krajów świata".
Oprócz wyspy Bolszoj Ussurijskij Chiny wyznaczyły jako swoje terytorium indyjski stan Arunachal Pradesh i przygraniczny region Aksai Chin. Indyjski MSZ złożył już protest do Pekinu, Moskwa na razie nie zareagowała na nowe mapy.
Oficjalny zestaw map będzie wykorzystywany w różnych materiałach medialnych, w tym w wiadomościach, książkach i materiałach promocyjnych. Mapy są także podstawową informacją referencyjną.
Wyspa Bolszoj Ussurijskij zajmuje powierzchnię od 327 do 350 kilometrów kwadratowych, w zależności od poziomu wody w rzece. Od początku XIX wieku toczyła się walka między Rosją a Chinami o kontrolę nad nią, jednak w latach 20. i 30. XX wieku wyspa została "wzięta pod ochronę" przez wojska radzieckie.
Po upadku Związku Radzieckiego wyspa pozostała pod jurysdykcją Rosji. Chiny wykazały szczególne zainteresowanie tym terytorium, od 1964 roku nie zgadzając się z jego statusem. W 1976 roku na wyspie zbudowano radzieckie miasteczko wojskowe. W 2006 roku, po 30 latach istnienia, garnizon zlikwidowano i miasteczko wojskowe opuszczono.
14 października 2008 r., po wytyczeniu granicy rosyjsko-chińskiej, zachodnia część wyspy Bolszoj Ussurijskij i inne terytoria zostały przekazane Chinom na tle "długoterminowych interesów Moskwy w stabilnych stosunkach między obydwoma krajami".
Obecnie we wschodniej części wyspy, wchodzącej w skład Chabarowskiego Okręgu Przemysłowego, mieszka około 100 Rosjan. Przez wyspę przebiegają linie energetyczne od elektrowni wodnych w Zejsku i Burejsku do Chabarowska i dalej do Kraju Nadmorskiego. Na wyspie znajdują się stowarzyszenia ogrodnicze mieszkańców Chabarowska, sianokosy i pola orne przedsiębiorstw rolniczych rejonu chabarowskiego. Latem tu wypasa się bydło oraz odpoczywają miejscowi mieszkańcy i pasjonaci wędkarstwa.