Chiny zaktualizowały swoje mapy geograficzne: część Rosji oznaczyły jako swoje terytorium

Państwowa służba kartograficzna Chin opublikowała zestaw map geograficznych na rok 2023. Na nich po raz pierwszy część terytorium Rosji jest oznaczona jako część Chin. Chodzi o wyspę Bolszoj Ussurijskij na rzece Amur. Walka o nią toczyła się od początku XIX wieku.

Bolszoj Ussurijskij (Wielka Wyspa Ussuryjska) to wyspa rzeczna położona u zbiegu rzek Ussuri i Amur, w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiego miasta Chabarowsk. Wyspa położona jest obok chińskiej wyspy Yinlong (Tarabarow) i kilkudziesięciu innych małych wysepek. 

Zobacz wideo Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce? [SONDA]

Chiny zawłaszczyły wyspę Bolszoj Ussurijskij na rzece Amur: na razie tylko na mapach

W 2008 roku Moskwa i Pekin podpisały porozumienie, na mocy którego wyspa została podzielona pomiędzy oba kraje — eksperci uznali to wówczas za znak, że Moskwa liczy na długotrwałe i stabilne stosunki z Chinami, pisze rosyjski portal RBK.

Nowa oficjalna mapa Chin oznacza całą wyspę jako wschodni punkt chińskiego terytorium. W nocie wyjaśniającej podkreślono, że "mapa została sporządzona zgodnie z krajowymi standardami zaznaczania granic Chin i innych krajów świata".

Oprócz wyspy Bolszoj Ussurijskij Chiny wyznaczyły jako swoje terytorium indyjski stan Arunachal Pradesh i przygraniczny region Aksai Chin. Indyjski MSZ złożył już protest do Pekinu, Moskwa na razie nie zareagowała na nowe mapy.

Oficjalny zestaw map będzie wykorzystywany w różnych materiałach medialnych, w tym w wiadomościach, książkach i materiałach promocyjnych. Mapy są także podstawową informacją referencyjną.

Co wiadomo o wyspie Bolszoj Ussurijskij na Amurze?

Wyspa Bolszoj Ussurijskij zajmuje powierzchnię od 327 do 350 kilometrów kwadratowych, w zależności od poziomu wody w rzece. Od początku XIX wieku toczyła się walka między Rosją a Chinami o kontrolę nad nią, jednak w latach 20. i 30. XX wieku wyspa została "wzięta pod ochronę" przez wojska radzieckie.

Po upadku Związku Radzieckiego wyspa pozostała pod jurysdykcją Rosji. Chiny wykazały szczególne zainteresowanie tym terytorium, od 1964 roku nie zgadzając się z jego statusem. W 1976 roku na wyspie zbudowano radzieckie miasteczko wojskowe. W 2006 roku, po 30 latach istnienia, garnizon zlikwidowano i miasteczko wojskowe opuszczono.

14 października 2008 r., po wytyczeniu granicy rosyjsko-chińskiej, zachodnia część wyspy Bolszoj Ussurijskij i inne terytoria zostały przekazane Chinom na tle "długoterminowych interesów Moskwy w stabilnych stosunkach między obydwoma krajami".

Obecnie we wschodniej części wyspy, wchodzącej w skład Chabarowskiego Okręgu Przemysłowego, mieszka około 100 Rosjan. Przez wyspę przebiegają linie energetyczne od elektrowni wodnych w Zejsku i Burejsku do Chabarowska i dalej do Kraju Nadmorskiego. Na wyspie znajdują się stowarzyszenia ogrodnicze mieszkańców Chabarowska, sianokosy i pola orne przedsiębiorstw rolniczych rejonu chabarowskiego. Latem tu wypasa się bydło oraz odpoczywają miejscowi mieszkańcy i pasjonaci wędkarstwa.