Problemy Ukraińców w Czechach. Praga chce płacić uchodźcom, żeby wracali do domu

Poprawka do projektu czeskiej ustawy "lex Ukraina" przewiduje udzielanie pomocy Ukraińcom w powrocie do ich kraju. Pomysł zakłada częściowy zwrot kosztów na wyjazd uchodźców do domu. Czeskie media zalewa rosyjska propaganda, ale czeski naród w większości nadal wspiera Ukrainę - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl dziennikarka, która mieszkała w Pradze.

Czechy sfinansują powrót Ukraińców do domu?

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa drugi rok. W tym samym czasie w Czechach pojawił się pomysł, aby nie tylko zachęcić uchodźców, by wrócili do domu, lecz także sfinansować ten proces. O tym informuje Radio Prague International oraz ukraińskie Ministerstwo Reintegracji. 

Według Radio Prague International poprawka do projektu ustawy znanej jako "lex Ukraina" dotyczy praw i obowiązków ukraińskich uchodźców w Republice Czeskiej oraz przewiduje zwrot kosztów w przypadku powrotu uchodźców do Ukrainy.

Zmiana ma również przedłużyć udzielanie tymczasowej ochrony Ukraińcom przybywającym w Republice Czeskiej do końca marca 2025 roku. Jak zaznaczają inicjatorzy pomysłu, poprawka do czeskiej ustawy o powrocie uchodźców na Ukrainę może zostać uchwalona w najbliższych tygodniach.

Według czeskiego centrum badań opinii publicznej CVVM 71 procent Czechów jest za przyjęciem uchodźców z Ukrainy, pod warunkiem że jest to wsparcie tymczasowe i po jakimś czasie wrócą oni do swoich domów.

Co czwarty Ukrainiec chce wrócić z Czech do domu

W czerwcu tego roku wrócić do Ukrainy z Czech chciała jedna czwarta uchodźców. Co drugi uchodźca zadeklarował, że z różnych powodów życiowych chce pozostać za granicą. Tak wynika z badania "Głos Ukraińców" przeprowadzonego przez PAQ Research we współpracy z socjologami Akademii Nauk Republiki Czeskiej. 

Doradcy Zełenskiego już w czerwcu 2023 roku mówili publicznie o potrzebie zachęcania Ukraińców do powrotu do kraju. W kancelarii prezydenta mówiło się o tym, że sojusznicy Ukrainy powinni udzielać wsparcia finansowego nie tylko uchodźcom przebywającym w ich krajach, lecz także tym, którzy zamierzają wrócić do swoich domów.

- Czeskie społeczeństwo jest niebywale proukraińskie. Wszyscy nam pomagali. Prezydent Czech również jest jednym z największych ukraińskich przyjaciół w regionie. Niestety, rosyjska propaganda w Czechach działa tak samo jak w Polsce czy innych państwach unijnych. Dokładnie rok temu było to widać na ulicach Pragi, gdzie odbył się pierwszy masowy antyukraiński protest - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl mieszkająca w Pradze dziennikarka Alla Szczołyczewa.

Najwięcej uchodźców przyjęły Niemcy, Polska i Czechy

Po wybuchu wojny w Ukrainie Europa zmierzyła się z największą po II wojnie światowej falą migracji. Najwięcej uchodźców przyjęły m.in. Niemcy, Polska, Czechy i Estonia. Do dziś w Niemczech mieszka ponad milion ukraińskich uchodźców, w Polsce 900 tysięcy, a w Czechach ponad 350 tysięcy obywateli Ukrainy. Większość z nich to kobiety i dzieci. 

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w sierpniu 2023 roku w Czechach przebywało 360 900 uchodźców z Ukrainy posiadających tymczasową ochronę lub azyl. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców ostatnio zaapelowało do krajów przyjmujących uchodźców, aby nie zmuszać ich do powrotu na Ukrainę, gdyż nie każdy z nich ma dokąd wrócić.