Rośnie napięcie wokół uroczystości wręczenia Nagród Nobla, które w grudniu ma odbyć się w Szwecji. Na galę w Sztokholmie zaproszono ambasadorów Białorusi, Rosji i Iranu, które są zaangażowane w inwazję na Ukrainę.
Po raz pierwszy na to wydarzenie Fundacja Nobla zaprosiła również lidera skrajnej prawicy Demokratów Szwedzkich. Jak wspomina agencja Reuters, wcześniej lider tej partii Jimmy Åkesson był wielokrotnie przez Fundację pomijany. W 2022 roku, gdy jego partia zajęła drugie miejsce w wyborach parlamentarnych, organizatorzy noblowskich uroczystości twierdzili, że wartości jego partii nie odpowiadają zasadom Nagród Nobla.
Lider szwedzkiej Partii Centrum Muharrem Demirok przypomniał Fundacji Nobla, że Rosja od ponad półtora roku prowadzi bestialską wojnę przeciwko Ukrainie. Oświadczył też, że nie weźmie udziału w kolacji, jeśli będzie na niej obecny ambasador Rosji.
Liderka szwedzkiej Lewicy Nooshi Dadgostar również zapowiedziała, że nie weźmie udziału w bankiecie z przedstawicielem rosyjskiego reżimu „w czasie, gdy na Ukrainę spadają bomby". Lider Demokratów Szwedzkich Jimmie Åkesson, również oświadczył, że nie weźmie udziału w tej Gali. "Niestety jestem tego dnia zajęty" - napisał w komentarzu na Facebooku, odnosząc się do zaproszenia.
Fundacja Noblowska poinformowała, że reprezentanci wszystkich krajów, które mają przedstawicielstwo dyplomatyczne w Szwecji i Norwegii, zostaną zaproszeni na ceremonie wręczenia nagród w grudniu. Zaznaczono, że w zeszłym roku fundacja celowo pominęła ambasadorów Rosji i jej sojusznika z Białorusi z powodu inwazji na Ukrainę. Fundacja stwierdziła również, że dąży do łączenia nawet tych, którzy nie podzielają wartości Nagrody Nobla.
"Aby przeciwdziałać temu trendowi, poszerzamy teraz nasze zaproszenia, aby świętować i zrozumieć Nagrodę Nobla oraz znaczenie wolnej nauki, wolnej kultury i wolnych, pokojowych społeczeństw," - napisał w oświadczeniu Vidar Helgesen, dyrektor wykonawczy Fundacji Noblowskiej.
Rzecznik ukraińskiego MSZ oświadczył, że wysiłki Fundacji Nobla, które polegają na "łączeniu narodów" nie przyniosą efektów w czasie, kiedy Rosja atakuje ukraińskie miasta, a Białoruś jej w tym pomaga.
„W dniu, kiedy ambasador Rosji zasiądzie w ładnym garniturze w sali koncertowej w Sztokholmie, armia rosyjska dokona kolejnej zbrodni wojennej na okupowanych terytoriach Ukrainy, a rosyjskie rakiety zniszczą kolejną dzielnicę mieszkalną w ukraińskich miastach"– dodał dyplomata.
Laureaci tego roku zostaną ogłoszeni na początku października, natomiast uroczyste ceremonie wręczenia nagród odbędą się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Nagrody przyznawane za wybitne zasługi dla ludzkości: działalność naukową, literacką lub pokojową.
Pomysłodawcą wydarzenia był jego założyciela, Alfred Nobel, szwedzki przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Pięć z sześciu nagród Nobla jest przyznawanych corocznie w Sztokholmie po procesie nominacji, który jest tajny przez następne 50 lat. Nagroda Nobla w dziedzinie Pokoju jest przyznawana w Oslo, gdzie odbywają się oddzielne uroczystości. Wręczenie nagród będzie miało miejsce 10 grudnia w rocznice śmierci Alfreda Nobla. Tegorocznych laureatów poznamy w pierwszej połowie października.