Rosjanie uciekają do Europy przed wojskiem i dyktaturą. Finlandia wydaje im wizy w Petersburgu

Obywatele Rosji nadal dostają wizy do UE. Ostatnio licznie szukają schronienia w Finlandii, gdzie uciekają przed dyktaturą Putina i poborem do wojska. W 2023 roku prawie milion osób przekroczyło wschodnią granicę z Finlandią. Połowa z nich to obywatele Rosji. Według rosyjskich mediów, przed fińską placówką wizową w Petersburgu stoją wciąż długie kolejki.

Finlandia wydaje wizy dla Rosjan w Petersburgu

Od początku września Rosjanie w Petersburgu mają możliwość składania dokumentów na wizy do Finlandii. Wizę fińską mogą otrzymać ci rosyjscy obywatele, którzy przyjeżdżają do Finlandii w celu nauki, leczenia lub odwiedzin bliskich. Finlandia umożliwia też podróże służbowe dla Rosjan.

Zobacz wideo Statek wycieczkowy z Rosjanami przywitany protestem w gruzińskim porcie

Według szefowej działu ds. spraw migracyjnych fińskiego MSZ Kati Luopajarvi blisko 120 tysięcy Rosjan posiada wizy do tego kraju. Większość wiz wygasa w przyszłym roku, ale mogą zostać przedłużone.

Wschodnia granica Finlandii jest zamknięta, ale można ją przekroczyć

Mimo inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzonych przez państwa zachodnie ograniczeń dla Rosjan, obywatele Rosji wciąż wyjeżdżają na Zachód. Do końca lipca 2023 roku liczba przekroczeń wschodniej granicy Finlandii wyniosła prawie milion. Połowa osób przekraczających fińską granicę - to obywatele  Rosji. Pisze o tym fiński serwis informacyjny Yle. Dziennikarze przytaczają również stanowisko MSZ Finlandii. Wynika z niego, że Helsinki zdają sobie sprawę z tego, że Rosjanie, którzy trafiają do Finlandii, mają otwartą drogę do innych państw UE.

To oznacza, że mogą podróżować po Europie i odpoczywać na europejskich plażach w czasie, gdy ich wojsko zrównuje z ziemią ukraińskie miasta. Ten fakt wywołuje oburzenie w Ukrainie, która od ponad półtora roku powstrzymuje rosyjską agresję. Według Kijowskiego Instytutu Socjologii większość Ukraińców uważa, że Rosjanie jako naród ponoszą zbiorową odpowiedzialność za to, że ta wojna wybuchła i nadal trwa.

Dlaczego Finlandia ułatwia Rosjanom wjazd do UE?

Aktywność na wschodniej granicy Finlandii pokazuje, że ten kraj stał się liderem wśród unijnych państw, jeśli chodzi o liczbę wydanych wiz Rosjanom - pisze Yle. W tej chwili 4 tysiące Rosjan posiada wizy, które pozwalają im na wjazd do Norwegii. Do Finlandii natomiast nadal może wjeżdżać blisko 120 tysięcy Rosjan, posiadających ważne wizy. - Rosjanie nadal są w państwach unijnych, ponieważ wielu z nich dostało wizy przed wojną - tłumaczy w wywiadzie dla Yle Katja Luopajarvi z fińskiego MSZ.

Wizy do strefy Schengen są ważne pięć lat. Nadal mamy w obiegu fińskie wizy, które zostały wydane przed pandemią w 2019 roku. Ich liczba stale maleje, ale duża liczba ważnych wiz wynika właśnie z tego powodu

Norwegia nadal wydaje Rosjanom wizy turystyczne

Do końca lipca liczba przekroczeń wschodniej granicy Norwegii wyniosła blisko 40 tysięcy. Kraj jest przez swoich sojuszników krytykowany za to, że w czasie wojny wydaje Rosjanom wizy turystyczne. 

Według fińskich urzędników trudność polega też na tym, że migranci z Rosji mogą trafiać do Finlandii przez Norwegię. - Trudno temu zapobiec, ponieważ Rosjanie przybywają do Norwegii legalnie, a dalsze ich podróże są rozpatrywane jako przemieszczanie się w ramach strefy Schengen. Uważamy tę sytuację za trudną i prowadzimy konstruktywny dialog z Norwegią - mówi Katja Luopajarvi z fińskiego MSZ.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ