Ołena i Wołodymyr pochodzą ze wsi Kapitoliwka w obwodzie charkowskim. Ich wioska była przez miesiące przez Rosjan okupowana. Żeby przeżyć, musieli pozbyć się wszystkiego, za co mogli zostać zabici. Najtrudniej było im się rozstać z rodzinnymi wyszywankami, które ukraińskie rodziny kolekcjonują latami i przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Żeby ukryć je przed rosyjskimi okupantami, rodzina włożyła koszule do słoików i zakopała. Pod ziemią przetrwały okupację.
Podczas okupacji Kapitoliwki wojsko rosyjskie chodziło od domu do domu, szukając partyzantów. W tym samym czasie małżeństwo zakopało rodzinne koszule. Wyszywanki w słoikach umieszczali w wiadrze, przykrywali ścierką albo ręcznikiem i potem zakopywali w ziemi wśród chwastów i papryki. Udawali, że uprawiają rośliny i warzywa w szklarni, żeby Rosjanie się nie domyślili, co tak naprawdę tam się dzieje.
Okupanci nie znaleźli ukraińskich koszul, ale zaczęli podejrzewać Wołodymyra o przekazywanie strategicznie ważnych dla Rosjan informacji Ukraińcom. Mężczyzna miał w domu radio, a na podwórku dwie wysokie anteny. Rosjanie je zniszczyli, żeby uniemożliwić rodzinie kontakt ze światem i słuchania ukraińskich rozgłośni na terenie okupowanym.
Ten incydent skłonił Wołodymyra do pozostania partyzantem, który na różne sposoby pomagał ukraińskiemu wojsku. Mężczyzna naprawił anteny i uruchomił swoje radio. Prądu na wsi nie było. Urządzenie działało dzięki agregatowi, który pan Wołodymyr ukradł Rosjanom.
Pół roku temu para 50-lecie małżeństwa. W "zakonserwowanych" haftowanych koszulach. Mimo okupacji wraz z nadejściem wiosny małżonkowie zasadzili kukurydzę w kształcie ukraińskiego trójzębu.
Wyszywanki to haftowane ukraińskie koszule etniczne, które w czasie stały się elementem światowej mody. Od XI wieku były elementem ukraińskiego ubioru. - Haft to nasz święty amulet na tej wojnie - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ubrany w tradycyjnie zdobioną koszulę w Dniu Wyszywanki.
Wyszywanka to tradycyjny strój ukraiński, który ma wielką wartość historyczną i kulturową. Koszule te są zakładane podczas różnych uroczystych wydarzeń, a także w codziennych ubraniach. Są dla Ukraińców symbolem tożsamości narodowej i patriotyzmu oraz ważną częścią dziedzictwa kulturowego Ukrainy.