USA przekażą Ukrainie pieniądze rosyjskich oligarchów. Mowa o miliardzie dolarów

Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie nowy pakiet wsparcia o wartości miliarda dolarów. Według sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena pakiet obronny obejmie 655 milionów dolarów na bezpieczeństwo cywilne. Stany Zjednoczone powinny także przekazać Ukrainie skonfiskowany majątek rosyjskich oligarchów.

Ponad miliard dolarów dla Ukrainy. Nowy pakiet pomocy od USA

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy. Budżet pomocy ma przekroczyć miliard dolarów. Blinken poinformował o tym podczas odprawy z ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kulebą.

Według Anthony'ego Blinkena pakiet obronny obejmie 655 milionów dolarów na bezpieczeństwo cywilne. Nowa pomoc USA znacząco wzmocni obronę powietrzną Ukrainy. Pieniądze zostaną również przeznaczone na rozminowywanie i inne powiązane działania na ukraińskim froncie. Ponadto 300 milionów dolarów zostanie przeznaczone na odbudowę krytycznych obszarów okupowanych terytoriów. 

Według sekretarza stanu USA Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie. Blinken zwrócił też uwagę, że w ciągu roku od jego ostatniego przybycia dp Ukrainy ukraińskim żołnierzom udało się odbić ponad 50 proc. okupowanych przez Rosjan terytoriów.

Stany Zjednoczone skonfiskowały ponad 1 miliard dolarów od rosyjskich oligarchów

Departament Sprawiedliwości USA ze wszystkich sił stara się znaleźć możliwość przekazania Ukrainie pieniędzy rosyjskich oligarchów znajdujących się na "czarnej" liście sankcyjnej. Chodzi o sumę ponad miliarda dolarów. Pierwsza zastępczyni prokuratora generalnego USA Lisa Monaco powiedziała o tym stacji CBS. Z jej relacji wynika, że Amerykanie szukali rosyjskich aktywów na całym świecie. Współpracowali przy tym ze służbami innych krajów. Zajęto m.in. jachty, wille i konta bankowe. 

Ubiegamy się o zgodę Kongresu USA na wykorzystanie otrzymanych środków na rzecz narodu ukraińskiego – podkreśliła Lisa Monaco

Ukraina żąda, aby przejęte rosyjskie aktywa stały się głównym źródłem środków finansowych na odbudowę Ukrainy po konsekwencjach rosyjskiej agresji.

Na liście przekazanych dla Ukrainy rosyjskich aktywów może być majątek Romana Abramowicza

W maju prokurator generalny USA Merrick Garland po raz pierwszy zezwolił na transfer majątku rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa na rzecz Ukrainy. Małofiejew wspierał finansowo Rosjan, którzy szerzą na okupowanym Krymie nastroje prorosyjskie.

Ukraina może też liczyć na 70 mln dolarów skonfiskowanych przez amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości u oligarchy i magnata przemysłu aluminiowego Olega Deripaski. Lisa Monaco poinformowała, że na Ukrainę może trafić również część majątku Romana Abramowicza.

Ile pieniędzy potrzeba na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej napaści?

Na początek 2023 roku Bank Światowy szacował, że koszt odbudowy Ukrainy po zniszczeniach spowodowanych rosyjską agresją wojskową w pierwszym roku inwazji na pełną skalę wyniósł 411 miliardów dolarów. Kwota ta rośnie z każdym dniem. Dziś na świecie zamrożone jest około 350 miliardów dolarów rezerw aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego.