Szczyt G-20. Turcja i ONZ prowadzą tajne rozmowy z Rosją w sprawie umowy zbożowej

Na szczycie G-20 w New Delhi Unia Europejska skrytykowała Kreml za wycofanie się z umowy zbożowej. Jak pisze Reuters, w tym samym czasie Erdogan próbuje pomóc Rosjanom w złagodzeniu sankcji wobec Kremla. Według źródeł gazety BILD, sekretarz generalny ONZ prowadzi tajne negocjacje z Rosją w sprawie zboża, które mogą jej pomóc w obejściu zachodnich sankcji.

Bruksela broni stanowiska Ukrainy w sprawie zboża 

Dziś rozpoczął się dwudniowy szczyt G-20 w New Delhi. Jednym z głównych tematów spotkania liderów  jest kryzys zbożowy, który może doprowadzić do głodu w skali światowej. Na szczycie pojawili się nie wszyscy przywódcy państw G-20. W New Delhi zabrakło przedstawicieli Hiszpanii, Chin i Rosji. Są natomiast przywódcy m.in. Australii, Argentyny, Arabii Saudyjskiej, Brazylii, RPA, Japonii, Korei Południowej, Turcji, Meksyku, USA, Włoch i Wielkiej Brytanii. Obecny jest też przewodniczący Rady Europejskiej.

Unia Europejska w tej kwestii staje w obronie Ukrainy. Chce, aby umowa zbożowa, dzięki której do Afryki dotarło ponad 30 mln ton zboża, została wznowiona. Na razie jedyną stroną, która nie chce jej wznawiać jest Rosja. Armia Putina ostrzeliwuje ukraińskie porty nad Morzem Czarnym, żeby uniemożliwić Ukrainie eksport produkcji rolnej do Azji czy Afryki.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skrytykował władze Rosji i potępił te działania rosyjskich wojsk. Stwierdził, że oferta Kremla dla Afryki dotycząca miliona ton zboża jest tylko "parodią hojności". Jak przypomina Reuters, Rosjanie nielegalnie sprowadzają do krajów afrykańskich zboże, które Ukrainie zabrali. Charles Michael na szczycie w New Delhi wystosował też apel do rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Blokujecie pracę portów, które zapewniają Ukrainie dostęp do Morza Czarnego. Blokujecie eksport ukraińskiego zboża. Rosja nie tylko wycofała się z porozumienia zbożowego, zawartego z Turcją i ONZ, ale też cały czas celowo atakuje infrastrukturę portową Ukrainy

Erdogan próbuje dojść do porozumienia z Rosją

Jak podaje Reuters, prezydent Turcji Tayyip Erdogan ma na dziś zaplanowane tajne spotkania w cztery oczy z przedstawicielami szczytu G-20. Według informacji Bloomberga, Erdogan rozmawia z Rosją sam i prosi przedstawicieli USA i UE o złagodzenie sankcji wobec Rosji. W dodatku prosi Zachód o wsparcie dla Rosji w eksporcie żywności i nawozów. Erdogan apeluje do zachodnich liderów, aby spełnili rosyjskie warunki w sprawie zboża i ponownie przyłączyli rosyjskie banki do międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Bloomberg powołuje się na własne źródła, które krytykują postawę przywódcy Turcji.

Rosja przedstawiła Erdoganowi własne żądania. Erdogan próbuje więc znaleźć równowagę pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Wysiłki Turcji raczej nie wpłyną na przedstawicieli Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej

BILD: ONZ chce pomóc Rosji w obejściu sankcji 

Sekretarz generalny ONZ António Guterres potajemnie koresponduje z z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. O tym poinformował niemiecki "Bild", powołując się na własne źródła. Tajna korespondencja ma dotyczyć propozycji ONZ skierowanej do Rosji, która powinna dać szansę na przywrócenie czarnomorskiej inicjatywy transportu zboża. Jednym z punktów tej korespondencji jest obejście przez Rosję zachodnich sankcji, w tym dołączenie rosyjskich banków do systemu SWIFT. 

MSZ Ukrainy: zniesienie części sankcji będzie zwycięstwem Moskwy

Kijów potępia każdy pomysł, który dotyczy częściowego zniesienia sankcji wobec Rosji w czasie wojny. Rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikolenko oświadczył, że złagodzenie zachodnich sankcji wobec Rosji będzie zwycięstwem Moskwy. 

Międzynarodowe organizacje powinny pracować nad tym, żeby Rosja wywiązywała się ze swoich obowiązków. Demokratyczny świat nie może zwiększać jej poczucia bezkarności czy poprzez kompromisy zachęcać Moskwę do dalszej agresji

Stanowisko Zełenskiego w sprawie umowy zbożowej

Według Prezydenta Ukrainy umowa zbożowa powinna być kontynuowana niezależenie od tego, jakie zdanie na ten temat ma Rosja. Propozycja Zełeńskiego dotycząca osobnego porozumienia Ukrainy z ONZ i Turcją w sprawie eksportu zboża jest wciąż aktualna. 

Nie boimy się. Posiadamy zboże i statki. Jesteśmy gotowi, aby kontynuować dostawy zboża