Milley: Siły Zbrojne Ukrainy mają zaledwie miesiąc na zakończenie kontrofensywy. Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o postępach

Amerykański generał Mark Milley przewidział, kiedy zakończy się faza gorącego kontrataku sił zbrojnych. Według przewodniczącego amerykańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów aktywna faza ataku może trwać jeszcze około 40 dni, czytamy w rozmowie dla BBC. Armia ukraińska dokonała postępów na linii frontu - informują Siły Zbrojne Ukrainy.

Wojsko ukraińskie jeszcze nie zrealizowało ostatecznego planu

Generał Mark Milley podkreślił, że armia ukraińska nie zrealizowała jeszcze swojego planu na linii frontu. Aktywna faza kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy potrwa około 30-45 dni. "Ukraina ma jeszcze szansę przebić się przez rosyjską obronę do końca tego roku" – stwierdził w rozmowie z BBC przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Mark Milley. Generał powiedział, że "Ukraińcy nadal przesuwają się do przodu". Generał Mark Milley uważa, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy kontratak zakończy się niepowodzeniem, czy nie.

Milley: Ta wojna będzie długa, powolna i trudna

Generał Mark Milley przypomniał, że wypowiadał się już wcześniej na temat długości i złożoności wojny. Według niego jesienią armii ukraińskiej będzie trudniej się zmobilizować, co może skutkować spowolnieniem działań ofensywnych. Według niego ta wojna będzie długa, powolna, trudna i pochłonie jeszcze wiele ofiar. Milley dodał w rozmowie, że Ukraina czyni postępy na polu bitwy. Walczy o odzyskanie swojego terytorium. Na ten moment to około 50 proc. gruntów zajętych przez Rosję.

Ukraina może zawdzięczać postępowi także społeczności międzynarodowej "która stosuje presję ekonomiczną i dyplomatyczną, przez co Rosja cierpi" – stwierdził generał w rozmowie z BBC. 

Wojsko ukraińskie dokonuje postępów na froncie

Siły Zbrojne Ukrainy w dalszym ciągu prowadzą działania obronne na wschodzie i operację ofensywną na południu Ukrainy, niszczą wroga, krok po kroku opuszczają tymczasowo okupowane terytoria. Dziś w nocy wróg przeprowadził 5 ataków rakietowych i 87 ataków powietrznych, a także 44 ataki rakietowe na pozycje żołnierzy ukraińskich i obiekty cywilne. Okupanci zaatakowali także Ukrainę 33 dronami kamikaze Shahed-136/131, z czego 26 zostało zniszczonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych zniszczeniu i uszkodzeniu uległo ponad 100 prywatnych budynków mieszkalnych i infrastruktura cywilna.

Czy pogoda będzie miała wpływ na przebieg wojny? 

Jesienne deszcze i zimowe mrozy mają silny wpływ na toczące się walki, ale spowolnienie działań ofensywnych Ukrainy w zeszłym roku dotyczyło bardziej sprzętu i amunicji. Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zapytany o prognozowany wpływ pogody powiedział, że "walki będą kontynuowane w ten czy inny sposób". Według informacji Centrum Sytuacyjnego Ministerstwa Obrony Ukrainy, w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie zaatakowały 9 obwodów Ukrainy. Wiceminister obrony Hanna Maliar poinformowała, że w kierunku Bachmutu wyzwolono już 49 kilometrów kwadratowych terenów.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ