Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został ranny podczas walk pod Zaporożem

Kolega Agnieszki Holland, znany ukraiński reżyser i działacz społeczny Ołeh Sencow, został ranny na froncie. Służy w Siłach Zbrojnych Ukrainy i dowodzi 47. Samodzielną Brygadą Zmechanizowaną "Magura". - Kolejna pozycja wroga jest odebrana. Niestety, tym razem nie obyło się bez ofiar - napisał po bitwie.

Sencow: Wielu żołnierzy zostało rannych 

Ukraiński reżyser Oleg Sencow, który obecnie walczy w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy, podczas kontrataku w okolicach Robotynego pod Zaporożem doznał kontuzji. Oleg Sencow napisał o tym na swoim profilu na Facebooku.

Nic mi nie jest. Dziękuję wszystkim tym, którzy wspierali mnie i moją rodzinę w tym trudnym czasie. Kolejna pozycja wroga jest odebrana. Niestety, tym razem nie obyło się bez ofiar. Wielu rannych dostało urazów przez odłamki pocisków i kul. Miałem szczęście, dostałem lekkiej kontuzji. Nie mam potrzeby hospitalizacji, przed nami jeszcze dużo pracy, i to nie tylko pod Robotynem

– napisał Oleg Sencow.

W tym samym czasie dodał zdjęcie, gdzie pokazał kulę, która się wbiła w jego kamizelkę kuloodporną.

"Każda bitwa zawsze wydaje się trudniejsza od poprzedniej, ale ta naprawdę taka była. Na pamiątkę o tym dniu będę miał ten mały "prezent", który znaleziono w kamizelce kuloodpornej już w brygadzie" – napisał Sencow. Ukraiński reżyser dodał, że ukraińskie wojsko zajęło kolejne pozycje wojska rosyjskiego, ale kosztem życia innych żołnierzy. Kilkoro wojskowych walczących razem z Sencowym zostało rannych. 

To nie pierwszy uraz, którego dostał żołnierz. Przypomnijmy, że Ołeh Sencow na początku lipca podczas walki doznał kontuzji, ale obiecał wrócić na front. Później dostał stopień młodszego porucznika. Podczas pierwszego zadania na froncie, po wcześniejszym zranieniu Sencow po raz kolejny znalazł się pod rosyjskim ostrzałem artyleryjskim. Medycy w trybie natychmiastowym usunęli z jego ciała odłamki.

Sencow: większość Ukraińców nie chce znać prawdy o wojnie

Niedawno Oleg Sencow powiedział, że nie lubi walczyć na tylnych pozycjach i ujawnił szczegóły dotyczące sytuacji na froncie. Reżyser na swoim profilu społecznościowym Facebook pokazał swoją kamizelkę kuloodporną, ubrudzoną krwią i brudem. Poinformował, że on i jego towarzysze zostali zabrani na krótką rekonwalescencję, po czym obiecał, że szybko wróci na pierwszą linię frontu. Skrytykował też postawę części rodaków, którzy zmęczyli się wojną lub przestali wspierać armię.

Większość Ukraińców nie chce znać prawdy o wojnie. Ludzie sobie żartują, że w przyszłości planują wakacjach na Krymie. W tym czasie zwycięstwo Ukrainy jest związanie z dużymi stratami na froncie i cały kraj powinien walczyć, a nie tylko jego część

Poparcie przez polskich filmowców podczas aresztu Ołeha Sencowa

W 2013 roku Sencow brał udział w Majdanie, bo chciał, aby Ukraina była wolna od rosyjskich wpływów. Pół roku później został aresztowany przez rosyjskie służby na okupowanym przez Rosję Krymie, pod zarzutem planowania działań terrorystycznych, następnie przewieziono go do Moskwy.

Po skazaniu Ołeha Sencowa na 20 lat kolonii karnej w Rosji, Europejska Akademia Filmowa zaapelowała do filmowców na całym świecie, aby się temu przeciwstawić. Ten apel podpisali wybitni polscy twórcy filmowi i artyści, w tym Agnieszka Holland, Andrzej Wajda czy Paweł Pawlikowski. Ukraiński reżyser, uwolniony po ponad pięciu latach spędzonych w rosyjskim łagrze, 22 października 2019 roku odebrał w Warszawie Orła Specjalnego za Odwagę i Niezłomność. 

Copyright © Agora SA