Od sierpnia ubiegłego roku liczba zarejestrowanych ukraińskich uchodźców w Polsce spadła o ponad 350 tys. osób. Jednocześnie w Niemczech wzrosła o ponad 410 tys.. Dane te wynikają z badania "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej" platformy migracyjnej EWL.
Według danych Eurostatu na koniec czerwca 2023 r. w Niemczech zarejestrowanych było około 1,1 mln obywateli Ukrainy, podczas gdy w Polsce było ich prawie 975 tys.
Badacze zauważają, że głównymi powodami wyjazdu ukraińskich uchodźców z Polski do Niemiec jest obecność przyjaciół i znajomych w tym kraju, wyższe zarobki oraz świadczenia socjalne.
Istotnym powodem, determinującym migrację ukraińskich uchodźców z Polski do Niemiec, są polecenia znajomych. 43% proc. ankietowanych zdecydowało się na przeprowadzkę na podstawie doświadczeń i poleceń bliskich, którzy już wcześniej osiedlili się w Niemczech - czytamy w raporcie
Ważną rolę w decyzjach uchodźców co do migracji odgrywają czynniki materialne. - Niemcy są w stanie zaoferować atrakcyjniejsze świadczenia socjalne (tak uważa 42 proc. ankietowanych) oraz wyższe wynagrodzenia (27 proc.), a także większe możliwości oszczędzania wynikające z życia w tym kraju (38 proc.), co bezpośrednio wpływa na decyzję ukraińskich uchodźców - dodają autorzy raportu.
Z raportu Centrum Strategii Gospodarczej wynika, że po zakończeniu wojny z Rosją w Ukrainę może nie wrócić od 1,3 do 3,3 mln osób. Według wyliczeń latem 2023 roku za granicą przebywało około 5,6–6,7 mln Ukraińców. To o prawie pół miliona więcej niż na koniec 2022 roku.
Na wzrost liczby uchodźców wpłynęły rosyjskie ostrzały ukraińskiego systemu energetycznego w zimie, wzrost liczby ataków na miasta w maju oraz wysadzenie zapory w Nowej Kachowce na początku czerwca. Największą liczbę uchodźców stanowią dzieci i kobiety, najczęściej w wieku 35-49 lat. Według oficjalnych statystyk około połowy wszystkich ukraińskich uchodźców mieszkają w dwóch krajach - Niemczech (27 proc.) i Polsce (24 proc.). Ale to z Polski najwięcej uchodźców wraca do Ukrainy – wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Obecnie 63 proc. ukraińskich uchodźców planuje powrót do domu. Jednak nie oznacza to, że wszyscy wrócą. Coraz więcej Ukraińców przystosowuje się do życia w innych krajach i w zależności od czasu trwania wojny ich liczba będzie tylko wzrastać. Obecnie prawie 7 proc. uchodźców uważa, że perspektywy dla ich dzieci za granicą są lepsze.