"Było głośno, słyszałam 14 eksplozji". Mieszkanka Krymu o ataku Ukraińców

Ukraina potwierdziła zniszczenie pod Eupatorią rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 TRIUMF o wartości około 1,2 mld dolarów. To już kolejna porażka Federacji Rosyjskiej na Krymie w tym tygodniu. Mieszkańcy półwyspu są zaniepokojeni. Służby specjalne Ukrainy zapowiadają "kolejne niespodzianki" dla wojsk rosyjskich na okupowanym Krymie.

Ukraina potwierdziła zniszczenie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego "Triumf"

Od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal codziennie można usłyszeć eksplozje. Władze rosyjskie tłumaczą dziwne odgłosy zestrzeliwaniem ukraińskich dronów lub ćwiczeniami wojsk rosyjskich. Dziś rosyjski MON podał, że ostatniej doby zestrzelił 11 ukraińskich dronów. Drony zostały strącone, ale dwie ukraińskie rakiety "Neptun" trafiły w cel. Celem Ukraińców był rosyjski system obrony przeciwrakietowej pod Eupatorią na okupowanym Krymie. 

Wszystko zaczęło się o 5:00 rano. Słyszałam 14 wybuchów. Po raz pierwszy eksplozje było słychać tak blisko. Nie wychodziliśmy ze swojego pokoju hotelowego

- mówi kobieta, odpoczywająca na okupowanym Krymie.

W okolicach Eupatorii stacjonuje kilka rosyjskich jednostek wojskowych. Niedaleko miasta znajduje się lotnisko wojskowe Saki. Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa - powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Ukraiński kanał na Telegramie "Krymski Wiatr", który ma kontakt z mieszkańcami półwyspu w czasie rosyjskiej okupacji, podał, że była to najpotężniejsza eksplozja do tej pory. 

Bezzałogowe statki powietrzne i rakiety Neptun trafiły w cel. Najpierw drony ukraińskich służb specjalnych trafiły w oczy kompleksu – radary i anteny. Po wyłączeniu stacji radarowych jednostki Marynarki Wojennej uderzyły w kompleksy startowe S-300/400 Triumf dwoma rakietami manewrującymi Neptun

Eksplozje w Sewastopolu

W nocy z wtorku na środę głośne eksplozje było słychać również w Sewastopolu. To w tym mieście na okupowanym przez Rosjan Krymie znajduje się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W wyniku nocnego ukraińskiego ataku rakietowego na port w Sewastopolu bardzo poważnie uszkodzone zostały dwa rosyjskie okręty: duży okręt desantowy "Mińsk" oraz okręt podwodny "Rostów nad Donem". Jednostki przechodziły naprawy w suchym doku. Według strony ukraińskiej, są w tej chwili nie do naprawy.

Humeniuk: to uzasadnione cele wojska ukraińskiego 

W wywiadzie dla Radia Svoboda Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiej armii na południu, powiedziała, że wszystkie obiekty, które zostały uderzone przez Ukraińców na okupowanym Krymie, które mają związek z agresją Rosji i zapewnieniem jej potencjału militarnego, uważane są za uzasadnione cele wojska Ukrainy.

Naszym celem jest każdy wojskowy obiekt na terenie okupowanym przez wroga
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ