Armia dronów. Kijów stawia na produkcję statków bezzałogowych

Ukraina będzie mogła częściej atakować rosyjskie statki za pomocą dronów - zapowiedział ukraiński ministrem transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow. - Będzie więcej dronów, więcej ataków i mniej rosyjskich statków. To na pewno - powiedział minister.

Ukraiński wicemister: Będzie więcej dronów. Rosyjskich statków będzie mniej

- Ukraina będzie mogła przeprowadzać więcej ataków dronami na rosyjskie okręty wojenne - powiedział agencji Reutera ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow. Jak pisze Reuters, to właśnie on odegrał kluczową rolę w budowie krajowego przemysłu dronów, po niedawnej serii nalotów morskich.

Będzie więcej dronów, więcej ataków i mniej rosyjskich statków. To jest pewne" – powiedział Fiodorow
Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Produkcja dronów w Ukrainie wzrosła 100-krotnie

W tym tygodniu Ukraina przeprowadziła kilka ataków przy użyciu morskich dronów i rakiet na rosyjską flotę morską na Morzu Czarnym na okupowanym przez Rosję Krymie i wokół niego. W wywiadzie dla agencji Reutera Fiodorow powiedział również, że produkcja dronów w Ukrainie wzrosła w 2023 roku ponad 100-krotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Myślę, że do końca tego roku będzie to wzrost około 120–140 razy, jeśli porównamy go z poprzednim.

Ukraina testuje systemy sztucznej inteligencji do rozpoznawania celów przez drony. – Potrzebujemy na przykład sztucznej inteligencji, technologii wyszukiwania celów podobnej do działania rosyjskiego drona Lancet, aby można było znaleźć i zniszczyć cel pomimo wojny elektronicznej – powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej. 

W tej chwili wszystko jest na etapie testów, ale niektóre drony, które kupujemy, wykorzystują sztuczną inteligencję do rozpoznawania celów. W lesie może wykryć cel i rozpoznać, czy jest to osoba, czołg czy określony pojazd. Technologie te są aktywnie wykorzystywane – dodał.

11 września Mychajło Fiodorow poinformował, że przez tydzień ukraińskiej "Armii dronów" udało się zniszczyć albo uszkodzić 201 jednostek rosyjskiego sprzętu. Fiodorow dodał, że ukraińskie drony za kilka tysięcy dolarów uderzają w rosyjski sprzęt wart dziesiątki milionów.

Jednak Rosjanie stosują te drony na polu walki. Szef Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy Jurij Szczygol w wywiadzie dla Radia Svoboda powiedział, że Kreml produkuje drony w dużych ilościach i to widać na froncie. - Ale Ukraina może wyprodukować  ich znacznie więcej -  mówi Szczygol.

Co wiadomo o ukraińskiej "Armii dronów"?

Na początku lipca 2022 roku Ministerstwo Cyfryzacji wraz ze Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy i platformą UNITED24 ogłosili zbiórkę pieniędzy na rzecz "Armii Dronów". Ten projekt obejmuje systematyczny zakup dronów, ich naprawę i szybką wymianę, a także szkolenie dla pilotów. W pierwszych tygodniach programu Ukraińcy przekazali Siłom Zbrojnym Ukrainy ponad 510 milionów hrywien, czyli prawie 61,5 milionów złotych.

20 czerwca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dwie ustawy stymulujące do działania producentów bezzałogowych statków powietrznych w czasie wojny. Jak przekazuje Ministerstwo cyfryzacji Ukrainy, na rynku w kraju działa ponad 100 firm zajmujących się produkcją dronów.

ЗАРАЗ
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA