Siergiej Ławrow przyleci do Nowego Jorku. Będzie tam też Zełenski, który spotka się z Bidenem. Czego możemy się spodziewać?

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres omówi przywrócenie porozumienia zbożowego. Planuje odbyć serię spotkań, w szczególności z Wołodymyrem Zełenskim i Siergiejem Ławrowem. Rosyjscy propagandyści nazywają to nadchodzące spotkanie "spektaklem". Kilka dni później Zełenski oficjalnie spotka się z Joe Bidenem.

Ławrow planuje przyjechać na posiedzenie ONZ, na którym możliwe, że będzie także Zełenski

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow planuje wziąć udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy. Na tym wydarzeniu może być także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. O tym poinformował przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia w komentarzu dla rosyjskiej agencji propagandowej "RIA Nowosti".

To będzie nowe „show i spektakl", w którym Zełenski odegra główną rolę

– napisały media propagandowe.

Zobacz wideo Radosław Fogiel: O akcesji Ukrainy do UE trzeba mówić w sposób skonkretyzowany

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres prawdopodobnie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. W przyszłym tygodniu omówią przedłużenie porozumień zbożowych. Antonio Guterres potwierdził tę informację na konferencji prasowej. Sekretarz Generalny ONZ wyjaśnił, że spotkania przedstawicieli tych państw będą odbywać się w oddzielnych terminach czasowych. 

W przyszłym tygodniu będę gościł prezydenta Zełenskiego. Spotkam się z prezydentem Erdoganem i odbędę rozmowę z ministrem Ławrowym. Przedmiotem naszej dyskusji będzie sytuacja w Ukrainie. Nie powiem, czy jestem optymistą, czy pesymistą. Ale możecie być pewni, to, że nadal będę zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, by przywrócić Inicjatywę Czarnomorską eksport ukraińskich produktów i kontynuować prace nad ułatwieniem, w ramach sankcji, eksportu rosyjskich produktów rolnych i nawozów

– mówi Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ. 

Oficjalnie: Zełenski i Biden spotkają się w Nowym Jorku

Jak informował wcześniej "Bloomberg", prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może przyjechać do Nowego Jorku we wrześniu. Prawdopodobnie ma wziąć udział w pracach podczas tygodnia Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wspomniano także o udziale Zełenskiego w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Natomiast 21 września ukraiński prezydent spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem. Oficjalnie poinformował o tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. 

 

Zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ jest zaplanowane na 19 września. Kolejnego dnia, 20 września, głowa państwa ma wziąć udział w debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głównym tematem debaty będzie Ukraina.

Reakcja Ławrowa na działania Zełenskiego

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał z Hakanem Fidanem (jego tureckim odpowiednikiem) na temat Ukrainy. Jak podaje rosyjska agencja informacyjna TASS, Siergiej Ławrow stwierdził podczas tej rozmowy, że "formuła Zełenskiego" jest nieskuteczna. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ