Chasyd pocałował szewron ukraińskiego żołnierza. Zdjęcie poruszyło sieć

W ukraińskim mieście Humań Żydzi obchodzą Nowy Rok, Rosz ha-Szana. Podczas świętowania jeden z chasydów pocałował szewron ukraińskiego żołnierza, żeby wyrazić swoje wsparcie dla walczącej Ukrainy. Wzruszający moment uchwycił fotograf Władysław Musienko. Zdjęcie podbiło sieć i wywolało dyskusję w Ukrainie.

Chasyd podczas Rosz ha-Szana pocałował szewron żołnierza ukraińskiego 

Chasydzi w Ukraińskim Humaniu nie obawiają się rosyjskich ostrzałów. Mówią, że to miejsce jest błogosławione. Co roku tysiące Żydów przyjeżdżają do Ukrainy, żeby obchodzić żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana. W tym roku do objętego wojną kraju przyjechało prawie 33 tysięcy pielgrzymów.

W uroczystościach biorą udział także Ukraińcy pochodzenia żydowskiego. Wśród nich jest także żołnierz, pseudonim "Rebe". Fotograf Władysław Musienko uchwycił wzruszający moment, kiedy jeden z chasydów postanowił okazać szacunek i podziękowania dla żołnierza. 

Jak widać na zdjęciu, pielgrzym całował szewron żołnierza ukraińskiego na ulicy w Humaniu. Sam szewron ma czerwono-czarny kolor i gwiazdę Dawida. Zdjęcie wzruszyło wiele Ukraińców i wywołało falę komentarzy. 

Humań, Ukraina. Chasyd całuje szewron w postaci czerwono-czarnej flagi z gwiazdą Dawida na ramieniu ukraińskiego żołnierza, ps. Rebe

– napisał pod tym zdjęciem Władysław Musienko. Dodał też, że żołnierz przyjechał do Humania prosto z frontu, aby wraz z innymi wierzącymi świętować Rosz ha-Szana.

Wcześniej zdjęcie żołnierza opublikował ukraiński dziennikarz. Zdjęcie z wydarzeń w Humaniu podpisał ironicznie, żartując o propagandzie rosyjskiej, według której ukraińscy żołnierze są "faszystami". 

Straszne zdjęcie. Ukraiński żołnierz spotkał się ze swoim przyjacielem w Humaniu podczas obchodów żydowskiego Nowego Roku. Straszny faszyzm

– ironizował dziennikarz.

Chasydzi nie obawiają się wojny w Ukrainie. Świętują Rosz ha-Szana jak co roku

Chasydzi co roku przyjeżdżają do Humaniu, ponieważ w tym mieście jest grób duchowego przywódcy narodu żydowskiego, rabina Nachmana. Jak poinformował portal Suspilne, na tegoroczne świętowania żydowskiego Nowego Roku do ukraińskiego miasta przyjechało prawie 33 tys. pielgrzymów. Nie powstrzymują ich syreny czy ostrzały.

W dzielnicy chasydzkiej Humania wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu i wyrobów pirotechnicznych. Obowiązuje także ograniczenie sprzedaży broni pneumatycznej oraz zabawek imitujących broń. 15 września chasydzi w Humaniu modliły się za Ukrainę. Tysięcy pielgrzymów powtarzały modlitwę, która rozbrzmiewała z głośników na ulicach. 

Nie przeraża nas wojna, ta obecna sytuacja w Ukrainie. Żyjemy tak cały czas. Wszyscy przyjeżdżają do Humania i nic się nie dzieje. Wierzymy, że Bóg nas zbawi

– powiedział chasyd Benjamin, który przyjeżdża do Humania od 2002 roku, w komentarzu dla portalu Suspilne.