j

Gabinet Ministrów Ukrainy odwołał wszystkich zastępców ministra obrony

Gabinet Ministrów Ukrainy odwołał wszystkich wiceministrów obrony narodowej i sekretarza tego ministerstwa. Te informacje potwierdził w mediach społecznościowych ukraiński polityk Taras Melnychuk. Stanowisko straciła również zastępczyni ministra obrony Hanna Maliar, która ostatnio przedwcześnie podała informacje o odbiciu przez Ukraińców Andriiwki.

Ukraina. Wszyscy wiceministrowie obrony odwołani

Gabinet Ministrów Ukrainy odwołał wszystkich wiceministrów resortu obrony. Stanowisko stracił także  sekretarz ukraińskiego MON. Odwołano między innymi Wołodymyra Hawryłowa, Rostysława Zamłyńskiego, Denysa Szarapowa, Witalija Deinega, Kostyantyna Waszczenkę i Andrija Szewczenkę.

Umerow: kolejne decyzje niebawem

Minister Obrony Ukrainy Rustem Umerow na swoim profilu na Facebooku krótko skomentował zmiany, do których doszło w resorcie. - Pracujemy. Kolejne wiadomości już wkrótce. Teraz skupiamy się na najbliższym posiedzeniu w Rammstein  - napisał szef ukraińskiego MON. 

Jak pisze szefowa redakcji Ukrayina.pl Alina Makarczuk, zmiany te były do przewidzenia. 

Było to do przewidzenia, gdyż na początku września doszło do zmiany na stanowisku szefa tego resortu. Rustem Umerow najprawdopodobniej wyznaczy swoich ludzi, żeby przeprowadzić skuteczne reformy w ukraińskim ministerstwie obrony

Za co Hanna Maliar mogła zapłacić utratą stanowiska?

14 września Hanna Maliar przedwcześnie poinformowała o odbiciu Andrijiwki przez wojsko ukraińskie w obwodzie donieckim. Trwały tam wówczas ciężkie walki. Była wiceminister obrony Ukrainy musiała poprawić swój wpis po tym, jak żołnierze walczący pod Bachmutem sprostowali jej słowa. "Andrijiwka. Sytuacja jest ciężka i zmienna" - napisała.

Służba prasowa 3. samodzielnej brygady szturmowej walczącej na odcinku bachmuckim nazwała tę informację ukraińskiej wiceminister "fałszywą i przedwczesną".

Obecnie w obwodach kliszczejiwskim i andrijiwskim trwają poważne i ciężkie walki

- poinformowała 3. samodzielna brygada szturmowa 14 września.

Hanna Malyir na swoim kanale w Telagram tłumaczyła, że jej wpis był wynikiem zakłóceń w komunikacji pomiędzy kilkoma źródłami przekazującymi informacje bezpośrednio z miejsca zdarzenia.

Zmiany w MON Ukrainy. Tatar krymski ministrem obrony 

Po licznych aferach korupcyjnych w ukraińskim wojsku 4 września rano szef resortu obrony Ołeksij Reznikow złożył dymisję. 6 września, Rada Najwyższa w Kijowie wybrała Rustema Umerowa na nowego ministra obrony Ukrainy. Kandydaturę tę wcześniej zgłosił prezydent Zełenski. Na Umerowa zagłosowało 338 deputowanych. 

Rustem Umerow jest ukraińskim politykiem pochodzenia krymskotatarskiego. Urodził się w Uzbekistanie, mieszkał w Ałuszcie na Krymie. Z wykształcenia jest ekonomistą, a przed rozpoczęciem kariery politycznej zajmował się biznesem oraz inwestycjami. W 2004 roku pracował w firmie telekomunikacyjnej, gdzie obejmował stanowisko kierownicze.

Na czele Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Umerow skutecznie walczył z korupcją. W 2021 roku Wołodymyr Zełenski przyznał mu Order Państwowy Zasługi III stopnia za "znaczący wkład osobisty w budowę państwa, wzmocnienie jego zdolności obronnych, rozwój społeczno-gospodarczy, naukowo-techniczny, kulturalny i oświatowy państwa ukraińskiego, znaczące osiągnięcia pracy i wiele lat sumiennej pracy".