Masakryczna noc w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali pięć obwodów Ukrainy. Ludzi wyciągnięto spod gruzów

W ciągu ostatniej nocy Rosjanie zaatakowali pięć obwodów Ukrainy rakietami i dronami Shahed. We Lwowie doszło do pożaru budynku przemysłowego. Rosjanie zaatakowali także obwód charkowski, dniepropietrowski i chmielnicki. Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zestrzelić 10 dronów nad obwodem mikołajowskim.

Rosjanie dronami zaatakowali Lwów. Jedna osoba nie żyje

W nocy wojsko rosyjskie zaatakowało Lwów wojskowymi dronami Shahed. Jak wynika z informacji mera miasta Andrija Sadowego Rosjanie trafili w magazyn przemysłowy, po czym doszło do pożaru. Kobietę i mężczyznę udało się wyciągnąć spod gruzów. Jak przekazują lokalni władzy, kobieta na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. Obecnie 26-letni mężczyzna jest w ciężkim stanie. Mężczyznę przetransportowano do miejscowego szpitala, gdzie stwierdzono, otwarte złamanie kończyny. Służby cały czas pracują w miejscu eksplozji. Na ten moment jedna osoba nie żyje. Siły Powietrzne Ukrainy już wcześniej ostrzegały mieszkańców o zagrożenie użycia przez wojsko rosyjskie dronów kamikadze.

Zobacz wideo Żydowscy pielgrzymi przybyli do Ukrainy, by świętować Nowy Rok. Nie przeszkodziła im trwająca wojna

Nocny atak w Charkowie

W poniedziałek wieczorem, 18 września, o godzinie 23:00 Rosjanie zaatakowali Charków. Jak przekazuje mer miasta Igor Terechow, w mieście było słychać kilka eksplozji. 

Mamy informacje, że Rosjanie trafili rakietą w część produkcyjną miasta,

– poinformował Terechow.

Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Sinegubow po chwili opublikował dodatkowe informacje o wybuchu.

Rosjanie zaatakowali centralną dzielnicę miasta w Charkowie. W tej chwili nie mamy informacji na temat ofiar

– napisał w swoim profilu na kanale Telegram.

Wybuchy w obwodzie dniepropetrowskim

Do eksplozji doszło także w nocy w Krzywym Rogu. Przez uderzenie wojskowego drona w mieście zniszczono biurowiec. W wyniku wybuchu fala uderzeniowa uszkodziła dachy trzech wielopiętrowych budynków. Jak wynika z informacji, Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zlikwidować jednego drona nad regionem. Mer miasta Oleksandr Wilkul poinformował, że w pomieszczeniu sąsiedzkiej szkoły, obok miejsca, w którym doszło do uszkodzenia domów, utworzono sztab do likwidacji skutków ataku.

W tym miejscu będą rozdawane materiały budowlane. Między innymi chodzi o folię, płyty OSB i deski. Także można będzie służyć wniosek w sprawie zniszczonego mienia oraz pomocy materialnej z budżetu miasta przeznaczonego na odbudowę mieszkań

– przekazał mer Krzywego Rogu.

Nocny atak na Odessę 

W Odessie w nocy, podczas rosyjskich nalotów, doszło do kilku eksplozji. Ludzie słyszeli wybuchy w wielu częściach miasta. Służby poinformowały wcześniej, że jest duże zagrożenie ataku powietrznego. Oficjalne źródła do tej pory nie podają przyczyn i skutków eksplozji. Władze cały czas zachęcają mieszkańców do pozostania w ukryciu do czasu wyłączenia alarmów. Podkreślają, że warto przestrzegać zasady "dwóch ścian".

Wybuchy w obwodzie mikołajowskim

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 10 dronów szturmowych typu Shahed-136/131 w obwodzie mikołajowskim. O tym informuje gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Jak podaje gubernator, w rejonie pierwomajskim, spadające fragmenty zestrzelonego drona uszkodzili maszyny rolnicze jednego z przedsiębiorstw rolniczych. Na ten moment nie ma ofiar.

Siły obrony powietrznej zniszczyły 27 dronów

Według informacji Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie wystrzelili 30 bezzałogowców szturmowych oraz jedną rakietę balistyczną Iskander, z terytorium czasowo okupowanego Krymu. W wyniku obrony wojsko ukraińskich zniszczyło 27 dronów Shahed.