Ile jeszcze potrwa wojna w Ukrainie? Przedstawiciel G7 nie jest optymistą

Wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze nawet siedem lat. Tak uważa wysoki rangą urzędnik jednego z krajów G7, który udzielił wywiadu Bloombergowi. Stany Zjednoczone i inni sojusznicy najwyraźniej uwzględniają podobny okres w planach wojskowych i finansowych.

Ile lat potrwa wojna na Ukrainie?

Wysoki rangą urzędnik jednego z krajów Grupy Siedmiu powiedział, że wojna na Ukrainie może potrwać kolejne sześć do siedmiu lat. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy uwzględniają ten okres w planach wojskowych i finansowych, aby nadal pomagać Kijowowi. Przedstawiciel G7 anonimowo wypowiedział się w rozmowie z Bloombergiem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Według agencji wojna potrwa znacznie dłużej, niż wielu urzędników spodziewało się na początku tego roku, a powolne postępy w kontrofensywie w ciągu ostatnich kilku miesięcy złagodziły ich oczekiwania.

"To nie będzie łatwe. Wywiera to dużą presję na społeczeństwa, na rządy z powodu różnych wyborów w Europie" - powiedział w wywiadzie czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky. "Ale dzięki tej średnioterminowej strategii długoterminowego wsparcia dla Ukrainy, ostatecznie pomoże nam to odnieść sukces".

Ukraina stanie jednak przed rosnącymi wyzwaniami z powodu niewystarczających dostaw broni z Zachodu i rosnących strat w sile roboczej

— wyraził przekonanie wysoki rangą urzędnik europejski.

Zobacz wideo Pokaz polskiego wojska "Jesienny Ogień 23". Zaprezentowano nowoczesny sprzęt

Jakie są przewidywania urzędników i mediów dotyczące wojny na Ukrainie?

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna na Ukrainie nie zakończy się szybko.

Większość wojen trwa dłużej niż oczekiwano na początku

Jednocześnie Stoltenberg jest przekonany, że wszyscy powinni uznać, że jeśli Wołodymyr Zełenski i Ukraińcy przestaną walczyć, Ukraina przestanie istnieć.

Biały Dom nie jest gotowy określić, kiedy wojna się zakończy. Administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie nadal apelować do Kongresu o fundusze na wsparcie Ukrainy. Oświadczył to koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Według niego nie wiadomo, jak długo potrwa wojna rozpętana przez Rosję, więc nieodpowiedzialne byłoby nie zrobić wszystkiego, co możliwe, aby ocenić potrzeby Ukrainy w pierwszym kwartale następnego roku podatkowego (po 30 września 2023 r.) i złożyć wniosek do Kongresu.

"Nie zawahamy się wrócić do Kongresu, jeśli uznamy, że musimy to zrobić i poprosić o więcej po pierwszym kwartale lub jeśli będziemy musieli wprowadzić zmiany w tym, o co już prosiliśmy" - dodał Kirby.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie wierzy, by wojna Rosji z Ukrainą trwała latami.

"Mam dwa powody, by tak myśleć. Po pierwsze, nie sądzę, aby Rosja była w stanie utrzymać wojnę pod względem swoich zasobów. Po drugie, myślę, że w końcu dojdzie do sytuacji, w której Putin zdecyduje, że kontynuowanie tej wojny nie jest korzystne dla Rosji ani ekonomicznie, ani politycznie" - powiedział prezydent USA.

Biden wyraził również przekonanie, że Putin nie będzie w stanie wygrać wojny z Ukrainą.

On po prostu nie ma szans na wygranie wojny na Ukrainie. W rzeczywistości już ją przegrał

— podsumował Joe Biden.

Jednocześnie międzynarodowe publikacje sugerują, że wojna na Ukrainie nie zakończy się szybko.

"Dla obu stron stało się to wyczerpującą pracą. Podobnie jak Rosja, Ukraina w dużej mierze porzuciła śmiałe obietnice rychłego triumfu. Zamiast tego chodzi o zdobywanie pojedynczych wiosek i sukcesy piechoty" - pisze "The Times".

"Putin będzie miał wystarczające zasoby, by prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie przez kolejne dwa do trzech lat. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może zwiększyć liczbę żołnierzy do 3 milionów" - podała niemiecka gazeta "Bild", powołując się na ekspertów niemieckiego rządu federalnego.