Masowy atak na ukraińskie miasta. Rosjanie ponownie uderzają w obiekty energetyczne

Podczas zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego uszkodzono część obiektów energetycznych w centrum i na zachodzie Ukrainy. Był to pierwszy atak Rosji na system energetyczny w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rosjanie ostrzelały Kijów, Równo, Czerkasy, Drohobycz i Charków.

Rosja ponownie ostrzeliwuje obiekty energetyczne Ukrainy 

21 września Rosja podczas ataku rakietowego uszkodziła część obiektów energetycznych w centrum i na zachodzie Ukrainy. Informuje o tym "Ukrenergo". W wyniku ataku rakietowego mieszkańcy w obwodach rówieńskim i żytomierskim zostały częściowo bez prądu.

Podczas ataku uszkodzone zostały także sieci w obwodach dniepropietrowskim, kijowskim i charkowskim.

Jak pisze prezes spółki "Ukrenergo", atak ten nie zaskoczył pracowników energetyki. Od zakończenia ostatniego sezonu grzewczego w Ukrainie nie ustały prace nad przygotowaniem i odbudową systemu energetycznego.

Nie można powiedzieć, czy jest to początek nowej, masowej fali terrorystycznej celowych ataków na system energetyczny Ukrainy. Eksperci ds. energetyki nie mają takich informacji i nie są w stanie przewidzieć działań Kremla. Nie mamy jednak żadnych złudzeń

Zmasowany rosyjski ostrzał ukraińskich miast. 20 rannych i 40 uszkodzonych budynków

21 września Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy. W całej Ukrainie obowiązywał alert powietrzny. W wyniku rosyjskiego ataku 20 osób zostało rannych, a 40 budynków zostało uszkodzonych. Poinformował o tym ukraiński premier Denys Shmyhal. Według Shmyhala Rosja wystrzeliła 43 rakiety w stronę miast Ukrainy. 

Rosjanie ostrzelali Czerkasy. Działała obrona przeciwlotnicza, fragmenty zestrzelonego pocisku trafiły w hotel w centrum miasta. Ihor Kłymenko, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, poinformował, że efekcie ostrzału doszło do pożaru. – Siedem osób zostało rannych, 10 ewakuowano. Jedną osobę udało się uratować spod gruzów. Na miejscu pracują wszystkie służby – poinformował.

W Kijowie w czwartek rano także było słychać eksplozje. Siły obrony powietrznej zniszczyły ponad 20 rosyjskich pocisków. Rannych zostało siedem osób, trzy z nich przebywają w szpitalu, w tym 9-letnia dziewczynka.

W Chersoniu wojska rosyjskie uderzyły w akademik – trzy osoby zginęły, cztery trafiły do szpitala.

Rosjanie przeprowadzili również trzy ataki rakietowe na Drohobycz w obwodzie lwowskim. Obiekt przemysłowy został ostrzelany dwukrotnie. W wyniku doszło do pożaru w warsztacie, także zniszczony budynek magazynowy. Kolejna rakieta uderzyła w prywatny magazyn.

Rosyjskie rakiety wystrzeliwano w kilku falach. Wleciały w przestrzeń powietrzną Ukrainy z różnych kierunków, stale zmieniając swój kurs na trasie. W wyniku działań bojowych sił i środków Sił Powietrznych we współpracy z Siłami Obrony Powietrznej Sił Obronnych Ukrainy zniszczeniu uległo 36 rosyjskich rakiet manewrujących

– napisał na kanale w Telegram naczelny dowódca Sił zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ