Wojska rosyjskie zwiększają ofensywę. Ukraińscy żołnierze: potrzebujemy wsparcia

Armia rosyjska zintensyfikowała ofensywę w okolicach Awdijówki w obwodzie donieckim i na zachodzie obwodu zaporoskiego, aby odsunąć wojska ukraińskie od Robotynego. Rosyjscy żołnierze w dalszym ciągu ostrzeliwują nie tylko pozycje wojsk ukraińskich, ale także infrastrukturę cywilną, terroryzując mieszkańców. ISW ocenia, że wojska rosyjskie zwiększają ofensywę na froncie wschodnim.

Jak przekazuje Instytut Studiów nad Wojną, rosyjska armia zwiększyła intensywność ofensywy w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim i na zachodzie obwodu zaporoskiego, aby odciągnąć wojska ukraińskie od Robotynego. Rosjanie zintensyfikowali ofensywę na północny zachód od Awdijiwki w rejonie Ocheretin, Tonienkiego, Berdyczowa i na południowy zachód od Awdijiwki na linii Wodyane–Opytne. Próbowali także przedostać się na południowy zachód od Orichowa na linii Piatikhatka-Zherebyanka, a rosyjscy propagandyści stwierdzili, że wojska posunęły się w tym rejonie o dwa kilometry.

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Armia rosyjska zintensyfikowała ofensywę na froncie wschodnim w Ukrainie

ISW podaje, że najczęściej opisują działania w rejonie Awdijiwki jako znaczącą operację ofensywną, mającą na celu okrążenie grupy wojsk ukraińskich i zdobycie miasta. Zdaniem analityków pomyślne okrążenie Awdijiwki, jednego z najsilniej ufortyfikowanych obszarów frontu w obwodzie donieckim, będzie prawdopodobnie wymagać większej liczby sił niż obecnie przeznacza Kreml.

Działania ofensywne Federacji Rosyjskiej zbiegają się z innymi działaniami ofensywnymi w obwodzie ługańskim i na wschodzie obwodu zaporoskiego - pisze ISW. Prawdopodobnie działania te mają na celu unieruchomienie sił ukraińskich i uniemożliwienie przeniesienia rezerw do krytycznych obszarów frontu w zachodnim obwodzie zaporoskim. 

O trudnej sytuacji na froncie piszą także ukraińscy żołnierze. Bohdan Krotewycz, oficer pułku Azow broniącego Mariupola, pisze, że Rosja prowadzi aktywne działania ofensywne na całym froncie wschodnim. – Teraz ukraińscy żołnierze szczególnie potrzebują waszego wsparcia – dodaje. 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: armia rosyjska w dalszym ciągu ostrzeliwuje infrastrukturę cywilną

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują obronę na wschodzie i południu Ukrainy, operację ofensywną w kierunku Melitopola i działania ofensywne w kierunku Bachmuta. Także żołnierze ukraińscy poprawili sytuację taktyczną w rejonie na zachód od Robotyny w obwodzie zaporoskim. O tym informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Z kolei Rosjanie w dalszym ciągu ignorują międzynarodowe prawo humanitarne, atakując nie tylko pozycje wojsk ukraińskich, ale także infrastrukturę cywilną obszarów zaludnionych, terroryzując ludność cywilną

– podkreślają w Sztabie Generalnym.

Podają także, że Rosjanie w ostatniej dobie ostrzelali 130 miast i wsi w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Copyright © Agora SA