Budanow: Szybko się zbliżamy do wojny globalnej. Jeżeli wojna w Izraelu będzie trwała długo, powstanie problem z pomocą dla Ukrainy

Eugeniusz Diaczkow
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, generał Kyryło Budanow twierdzi, że skoro wojna w Izraelu będzie trwała jeszcze bardzo długo, mogą powstać komplikacje z pomocą wojskową dla Ukrainy. Kyryło Budanow informuje także o chorobie Ramzana Kadyrowa, sytuacji w Grupie Wagnera po śmierci Jewgenija Prigożyna oraz o stanie materialnym Federacji Rosyjskiej.

Izrael prowadzi teraz operację w Strefie Gazy i możliwe, że przejmie nad nią całą kontrolę. Kyryło Budanow wyjaśnia, w rozmowie z Ukraińską Prawdą, jak zachowa się Liban, Iran i Egipt. Zdaniem przedstawiciela ukraińskiego wywiadu, nastąpi mniej lub bardziej szybkie wejście Sił Obronnych Izraela do Strefy Gazy, gdzie zaprowadzą porządek i szybko się wycofają. Organizacja Hezbollah, której główna siedziba mieści się w Libanie, oraz inne części Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej z Iranu wyraźnie poinformowały, że jeśli izraelskie siły zbrojne rozpoczną wkroczenie do Strefy Gazy, zainicjują działania lądowe z północy i północnego wschodu. Mowa o terytorium Libanu i terytorium Syrii. Jak przekazuje Budanow, cały Hezbollah jest w tej chwili przygotowany i zbliżają się do granicy. 

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Budanow: Ukraina nie ma powodów do zmartwienia, ale pod jednym warunkiem

Kyryło Budanow wyjaśnił, jaki wpływ sytuacja w Izraelu będzie miała na wojnę rosyjsko-ukraińskiej. Zrobił nacisk na wsparcie dla Ukrainy. 

Jeśli konflikt na Bliskim Wschodzi potrwa tylko kilka tygodni, to w zasadzie nie ma się czym przejmować.  Ale jeśli się przeciągnie, pojawią się problemy wynikające z faktu, że nie tylko Ukraina będzie potrzebować broni i amunicji. 

Jak informuje szef wywiadu ukraińskiego, Ukraina przede wszystkim musi zadbać o swoich obywateli. Olbrzymia liczba Ukraińców zamieszkuje w Izraelu, a kilkaset osób w Strefie Gazy, co jest dużym problemem dla kraju.  

Dokładamy wszelkich starań, aby po pierwsze ocalić cały nasz naród, a po drugie, aby w żaden sposób nie zmniejszyła się pomoc dla Ukrainy. 

Budanow: dość szybko zbliżamy się do wojny globalnej

Dziennikarze zapytali Kyryła Budanowa, czy jesteśmy blisko III wojny światowej, na co szef wywiadu odpowiedział, że to pytanie retoryczne i znalezienie odpowiedzi nie będzie łatwą sprawą. 

To moja subiektywna ocena: biorąc pod uwagę całokształt geografii, widzimy kilka konfliktów, które na pierwszy rzut oka wydają się mieć charakter regionalny, z wyjątkiem Ukrainy, ale wszystkie łączą te same kraje, które są zaangażowane w te procesy.

Kadyrow ma problemy z nerkami. Nie wiadomo, czy rzeczywiście zmarł Prigożyn

Jak przekazuje Kyryło Budanow, do tej pory nie ma żadnego faktu potwierdzającego śmierci Jewgenija Prigożyna. Szef wywiadu twierdzi, że doszło do dużego osłabienia Grupy Wagnera. W sieci też krążyły informacje o rzekomej śmierci Ramzana Kadyrowa. Ale później kilkakrotnie pojawiały się różne filmiki, które Kadyrow publikował na swoich mediach społecznościowych. 

To prawda, że ma obecnie problemy zdrowotne. Był naprawdę chory, ale wyzdrowiał. Kadyrow ma problemy z nerkami. Istniało zagrożenie jego życia, ale udało mu się je pokonać. 
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ