Rosjanie szturmują Awdijiwkę. Chcą odwrócić losy wojny

Sytuacja na froncie w Ukrainie jest ciężka. Armia rosyjska zintensyfikowała ofensywę w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim. Zdaniem Ołeksandra Sztupuna, rzecznika ukraińskich sił na odcinku taurydzkim, Rosjanie widzą w Awdijiwce szansę na odwrócenie losów działań wojennych.

Wojska rosyjskie kontynuują aktywne działania ofensywne w okolicach Awdijiwki, wykorzystując między innymi lotnictwo. Rosjanie chcą odnieść choćby symboliczne zwycięstwo i w jakiś sposób odwrócić losy działań wojennych. Powiedział o tym, w ukraińskim telemaratonie, Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na odcinku taurydzkim. 

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Rosjanie szturmują Awdijiwkę. Chcą odwrócić losy wojny

Sytuacja w Awdijiwce w obwodzie donieckim jest bardzo ciężka i napięta - mówią ukraińscy wojskowi. Już trzecią dobę walki nie ustają ani w dzień, ani w nocy. Cały sprzęt wojskowy, którym dysponuje wojsko rosyjskie, działa na tym odcinku. Rosjanie wystrzelili wiele rakiet przeciwlotniczych na miasto - mówił na antenie ukraińskiej telewizji Espresso Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej miasta Awdijiwki. 

Walki nie cichną ani na południu, ani na północy Awdijiwki. W większości przypadków Rosja próbuje teraz wyrzucić większość swoich sił na północ od miasta. Na południu jednak też nie jest łatwo. Wojsko rosyjskie stara się skupić na północy, gdyż wydaje mu się, że tam może coś zająć. Ataki wroga nie przynoszą żadnego skutku. Rosyjscy żołnierze zajęli co najmniej 10-20 metrów, próbując zdobyć przyczółek, ale im się to nie udało. Wróg nie zajął ani jednej osady, a zwłaszcza Awdijiwki

- powiedział Witalij Barabasz. 

Rosjanie widzą w Awdijiwce szansę na odniesienie znaczącego zwycięstwa i odwrócenie losów działań wojennych - mówił w ukraińskim telemaratonie  Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na odcinku taurydzkim. 

Jeśli na przykład w momencie rozpoczęcia inwazji na dużą skalę, Awdijiwka była uważana przez Rosję za coś nieistotnego, to dziś zdobycie lub okrążenie tego miasta jest dla niego największym osiągnięciem na tym etapie. Dlatego wróg aktywnie wykorzystuje lotnictwo i kontynuuje aktywne działania ofensywne

- wyjaśnia.

O trudnej sytuacji na froncie informowali także ukraińscy żołnierze. Bohdan Krotewycz, oficer pułku Azow broniącego Mariupola napisał, że Rosja prowadzi aktywne działania ofensywne na całym froncie wschodnim. - Teraz ukraińscy żołnierze szczególnie potrzebują waszego wsparcia - dodał.

Analityk wojskowy: to trudny czas dla ukraińskich żołnierzy 

Ukraiński analityk wojskowy Jewhen Dykij, na antenie telemaratonu, zwrócił uwagę na znaczny wzrost aktywności lotnictwa rosyjskiego w obwodzie donieckim, które uderza półtonowymi bombami kierowanymi. - Dla ukraińskich żołnierzy to jest trudny czas - powiedział.

Rosjanie gorączkowo szukają, gdzie jeszcze stworzyć dla Ukraińców krytyczną sytuację, aby tam wymusić użycie rezerw wojska ukraińskiego. I z jakiegoś powodu wybrali do tego Awdijiwkę. Moim zdaniem wybór jest dla nich zły, bo Awdijiwska strefa przemysłowa to bardzo potężny, ufortyfikowany obszar, którego nie udało się im zdobyć

- dodaje Jewhen Dykij. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA