Kirby: Korea Północna przekazuje Rosji broń. Wzmożony ruch na koreańsko-rosyjskiej granicy

Po wrześniowym spotkaniu Kim Dzong Una z Putinem, liczba przewozów kolejowych pomiędzy ich krajami drastycznie wzrosła. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformował, że Korea Północna przekazała Rosji tysiąc kontenerów ze "sprzętem wojskowym". W zamian prosi Moskwę o ciężki sprzęt i lotnictwo.

Koreę Północną z Rosją łączy najkrótsza w tych krajach granica, która ma długość zaledwie 34 kilometrów. Na tym odcinku poza drogą jest też kolej, którą ostatnio jeździ coraz więcej pociągów. Wzmożony ruch zaobserwowano po spotkaniu przywódców tych krajów Kim Dzong Una i Władimira Putina. W tych pociągach najprawdopodobniej jedzie amunicja i artyleria, która ma zostać użyta przez Rosjan w Ukrainie. O tym informuje amerykański portal analityczny Beyond Parallel. 

Zobacz wideo Korea Północna nadal posiada co najmniej 13 baz nuklearnych

Zdjęcia satelitarne północnokoreańskiego obiektu kolejowego Tumangan na granicy z Rosją, wykonane 5 października 2023 r., pokazują niespotykaną dotąd liczbę wagonów towarowych – łącznie około 73 wagony. "Biorąc pod uwagę, że Kim Dzong Un i Putin omawiali ostatnio pewne kwestie dotyczące współpracy wojskowej, gwałtowny wzrost ruchu kolejowego może wskazywać na to, że jesteśmy właśnie świadkami tego, jak do Rosji z Korei Północnej jedzie sprzęt, którego wojsko rosyjskie może użyć do walk w Ukrainie" – czytamy w artykule Beyond Parallel.

USA: Korea Północna przekazała Rosji tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korespondentka stacji Voice Of America Patsy Widakuswara opublikowała ostatnio wpis, w którym informuję, że Korea Północna przekazała Rosji sprzęt wojskowy.

13 października zostało to potwierdzone także przez rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. John Kirby potępił współpracę pomiędzy Rosją a Koreą Północną. Potwierdził też, że Stany Zjednoczone posiadają informacje o przekazanym Moskwie sprzęcie wojskowym.

Nakładamy sankcje na podmioty i osoby zaangażowane w negocjacje w sprawie broni między Koreą Północną a Rosją. Zapewnimy utrzymanie istniejących sankcji i wprowadzimy nowe sankcje wobec tych, którzy starają się wdrożyć te północnokoreańskie umowy zbrojeniowe w Rosji

- mówił John Kirby dziennikarzom.

O przekazaniu broni Rosji przez Koreę Północną poinformowało także przedstawicielstwo USA przy ONZ. Dyplomaci zaznaczyli, że te dostawy naruszają przepisy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według naszych informacji w ostatnich tygodniach Korea Północna dostarczyła Rosji ponad 1000 kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją. Ujawnimy te transakcje zbrojeniowe na spotkaniu z naszymi sojusznikami i partnerami

– czytamy w komunikacie.

Bloomberg: Putin dąży do wzmocnienia więzi z Koreą Północną "na wszystkich frontach"

We wrześniu rosyjski dyktator Władimir Putin powiedział, że chce budować silniejsze więzi z Koreą Północną "na wszystkich frontach". O tym przypomina Bloomberg. "Dzięki wspólnym wysiłkom będziemy nadal rozwijać stosunki dwustronne na wszystkich frontach. To w pełni odpowiada interesom naszych narodów" – mówił Putin o współpracy z Kim Dzong Unem.

Wcześniej Kim Dzong Un obiecał "trzymać się za rękę" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i wzmacniać strategiczną współpracę między państwami. O tym z kolei wspomina Agencja Reutera. Przywódca Korei Północnej publicznie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Okazał Putinowi pełne wsparcie i solidarność. "Sprawiedliwość na pewno zwycięży, a naród rosyjski zapisze się zwycięsko w historii" – powiedział Kim Dzong Un latem w przemówieniu opublikowanym przez koreańskopółnocną państwową agencję informacyjną KCNA.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA