Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu we wtorek wieczorem podziękował Stanom Zjednoczonym za dostarczenie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS. Jak przekazuje "The Wall Street Journal", w ciągu ostatnich kilku dni Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie "niewielką liczbę rakiet".
Armia ukraińska po raz pierwszy użyła rakiet ATACMS dalekiego zasięgu. Zaatakowała dwa lotniska w okupowanych przez Rosję Ługańsku i Berdiańsku. W wyniku tego zniszczonych zostało dziewięć rosyjskich śmigłowców o różnych modyfikacjach, wyposażenie specjalne, wyrzutnia systemu przeciwlotniczego i magazyn amunicji.
Według "The Wall Street Journal", USA potajemnie wysłały Ukrainie "niewielką liczbę rakiet", jednak gazeta nie zdradza szczegółów. Podaje, że modyfikacja ATACMS, którą otrzymała Ukraina, ma zasięg około 160 kilometrów.
Ukraina od miesięcy prosiła Stany Zjednoczone o rakiety dalekiego zasięgu, które mogłyby trafić w rosyjskie cele militarne. Waszyngton tłumaczył odmowę przekazania rakiet dalekiego zasięgu faktem, że Stany Zjednoczone nie posiadają wystarczających zapasów tej broni.
We wrześniu telewizja "NBC News" informowała, że prezydent USA Joe Biden powiedział Zełenskiemu, że Waszyngton przekaże niewielką liczbę rakiet dalekiego zasięgu ATACMS, aby pomóc w wojnie z Rosją.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu 17 października potwierdził użycie na froncie amerykańskich rakiet ATACMS dalekiego zasięgu przez wojska ukraińskie.
Dziękujemy wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz Ukrainy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagają. A dziś jesteśmy szczególnie wdzięczni Stanom Zjednoczonym. Nasze umowy z prezydentem Joe Bidenem są realizowane. Są wykonywane bardzo precyzyjnie – ATACMS siebie pokazały
– powiedział prezydent Ukrainy.
ATACMS to amerykański kompleks rakiet operacyjno-taktycznych z rakietą balistyczną wyprodukowany przez firmę Lockheed Martin. Wojskowy kompleks rakiet taktycznych, w zależności od modyfikacji, uderza w cele w odległości od 165 do 300 kilometrów. Jak tłumaczy portal "Suspilne", to jest pocisk balistyczny. Po strzale unosi się w górę i trafia w cel niemal pionowo. Prędkość ATACMS-a wynosi ponad 3500 km/h.
Według rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy Jurija Ignata, pociski te umożliwią zniszczenie rosyjskich kompleksów rakietowych, które ostrzeliwują Ukrainę z Krymu. Przykładowo kompleks Bastion, produkujący rakiety Onyx, został wykorzystany przez Rosjan do ataku na infrastrukturę portową Ukrainy po wycofaniu się Federacji Rosyjskiej z Umowy Zbożowej.