Niemcy importują z Rosji tysiące ton ropy. Omijają sankcje

Czy rosyjska ropa nadal dociera do Unii Europejskiej? Pomimo zachodnich sankcji ropa z Rosji może trafiać do Niemiec za pośrednictwem spółki Rosneft Deutschland GmbH, która rzekomo importuje ją z Kazachstanu. Stwierdzono to we wspólnym śledztwie niemieckich portali NDR, WDR i gazety Süddeutsche Zeitung.

We wrześniu 2022 r. rząd Niemiec, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie energetycznym, przekazał pod opiekę Federalnej Agencji Sieciowej Rosneft Deutschland, niemiecki oddział Rosnieft. W ten sposób Berlin faktycznie zdobył pakiet kontrolny w rafinerii PCK Schwedt, której współwłaścicielami są Shell i Eni i która dostarcza 90 proc. niemieckiego paliwa. Ale czy ropa z Federacji Rosyjskiej wciąż trafia do Niemiec? Niemieccy dziennikarze śledczy podają, że do państwa rosyjska ropa może trafiać z Kazachstanu.

Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76%

Rosyjska ropa trafia do Niemiec, omijając sankcje? 

Niemieccy dziennikarze śledczy, których cytuje Ukraińska Prawda, podają, że główny niemiecki organ celny nakazał organom celnym Berlina i Frankfurtu nad Odrą "bezzwłoczne" zezwolenie na ropę dla Rosneft Deutschland.

Jak tłumaczy Ukraińska Prawda, w praktyce to polecenie oznacza, że spółka zależna od Rosnieft w Niemczech może importować ropę naftową bez sprawdzania jej pod kątem obejścia sankcji. Przed sankcjami Rosnieft Deutschland otrzymywała 100 proc. ropy z Rosji. Teraz skupiła się na Kazachstanie, dlatego Urząd ds. Zwalczania Przemytu Niemieckiej Służby Celnej widzi "wysokie ryzyko", że takie transakcje mogą zostać wykorzystane do obejścia sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Dziennikarze niemieccy zwracają też uwagę, że kazachskie złoże naftowe, z którego rzekomo pompuje się ropę do Niemiec, jest częściowo własnością rosyjskiego koncernu Łukoil. Dlatego państwo rosyjskie może nadal zarabiać na tych dostawach. 

We wrześniu 2022 roku niemiecki rząd przekazał pod opiekę Federalnej Agencji Sieciowej Rosneft Deutschland, niemiecki oddział Rosnieft. Rafineria ropy naftowej w Schwedt, której pakiet kontrolny należał do Rosneft Deutschland, jest czwartą co do wielkości w Niemczech i dostarcza 90 proc. paliwa dla Berlina.

"Dzięki temu unikamy zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii, położono też ważne podstawy pod zachowanie i przyszłość obiektu w Schwedt" – podawało w oświadczeniu niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

"Spiegel": Niemcy mogą importować ropę z Rosji także przez Indie

Pomimo ogłoszonego celu, jakim jest rezygnacja z rosyjskich źródeł energii, Niemcy w dalszym ciągu kupują w Indiach duże ilości rosyjskiej ropy, twierdzi magazyn "Spiegel", cytowany przez DW

"Wolumen importu produktów naftowych z Indii do Niemiec wzrósł 12-krotnie na rok. Od stycznia do lipca 2023 roku Niemcy zaimportowały surowce o wartości 451 mln euro wobec 37 mln euro rok wcześniej. Stanowi to 2,4 proc. całkowitego importu produktów naftowych do Niemiec w tym okresie" – podają dziennikarze "Spiegel".