"Bild": na Kremlu proponowano Putinowi uderzenie w Ukrainę rakietą kosmiczną

Były dyrektor generalny korporacji Roskosmos miał zaproponować prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uderzenie rakietą nośną, która służy do lotów w przestrzeń kosmiczną, w duże miasto w Ukrainie. Pisze o tym niemiecka gazeta "Bild". Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Oleksij Daniłow powiedział, że w Kijowie ta propozycja była znana.

Były dyrektor generalny rosyjskiej korporacji Roskosmos Dmitrij Rogozin miał zaproponować prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uderzenie rakietą nośną, która służy do lotów w przestrzeń kosmiczną, w duże miasto w Ukrainie. Miał to rzekomo powiedzieć w rozmowie telefonicznej z Dmytrem Baranowem, dyrektorem generalnym centrum kosmicznego Progress - przekazuje niemiecka gazeta "Bild". W publikacji dziennikarze nawiązują do nagrania rozmowy z Kremla, którym dysponowali.

Zobacz wideo Girzyński: W kwestiach historycznych Putin kłamie od dawna

Przerażająca propozycja na Kremlu. Chcieli zaatakować Ukrainę rakietą kosmiczną 

Jak podaje gazeta "Bild", Rogozin i Baranow rozmawiali o możliwości wykorzystania rakiety kosmicznej od początku stycznia 2023 roku. Kremlowscy urzędnicy mieli omówić kilka scenariuszy, negatywnych także dla Rosji po rzekomym wystrzeleniu takiej rakiety. Rozmowa zahaczyła o ryzyko spadnięcia rakiety na terytorium Rosji oraz możliwość błędów podczas spadania. Baranow mówił także o możliwych problemach ze startem. Według niego, w wyniku naddźwiękowego przedostania się do atmosfery ciężkie bomby lotnicze o odłamkach wybuchowych lub głowice kierowane z prędkością sześciu kilometrów na sekundę będą mieli zbyt wysoką temperaturę, co także może doprowadzić do błędów.

Jak podaje "Bild", kilka dni później Rogozin ogłosił, że rozwiązał problem związany z możliwym przegrzaniem. Zapytał Baranowa, ile czasu będzie potrzebował na przygotowanie się do operacji. Odpowiedział, że około pół roku.

Były szef Roskosmosu nazywa Władimira Putina 'naszym wielkim i strasznym' i twierdzi, że przekaże mu plan. Według "Bild" plan został przedstawiony prezydentowi Rosji 16 stycznia. Nie wiadomo, jak na to zareagował

- czytamy w artykule.

Daniłow o planach ataku rakietą kosmiczną: ta sytuacja jest nam znana

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Oleksij Daniłow potwierdził informację niemieckiej gazety "Bild", że w styczniu 2023 roku były szef Roskosmosu Dmytro Rogozin zaproponował Putinowi uderzenie rakietą kosmiczną w duże ukraińskie miasto. 

To rzecz powszechnie znana. Ta sytuacja jest nam znana od dawna. I te marzenia o wystrzeleniu rakiet z kosmosu tutaj, w jakimś naszym dużym mieście... Niech najpierw opanują przestrzeń kosmiczną

- powiedział Daniłow na antenie ukraińskiego telemaratonu.

Andrii Jusow, przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy, także skomentował informacje z gazety "Bild". Nie wyklucza, że rozmowa na temat możliwości użycia takich rakiet rzeczywiście mogłaby się odbyć. 

Wcześniej mówiono o małpie z granatem, teraz – o Rogozinie z rakietą. Dawno, dawno temu, w imię postępu naukowego, w celu podboju kosmosu, wystrzeliwano rakiety. A dziś ci ludzie mogą dyskutować, jak wykorzystać to dziedzictwo jako narzędzie dla zabijania ludności cywilnej

- powiedział Jusow.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ