Hamas ma uwolnić wszystkich rosyjskich zakładników. "Rosja jest najbliższym przyjacielem"

Hamas postrzega Rosję jako bliskiego przyjaciela, dlatego jest gotowy uwolnić zakładników mających podwójne obywatelstwo, z których jedno jest rosyjskie. Chodzi o osiem osób utrzymywanych przez Hamas. Wcześniej do Moskwy przybyła delegacja ze Strefy Gazy. Podczas spotkania przedstawiciele grupy palestyńskiej pochwalili stanowisko Putina.

Członek Biura Politycznego i szef Departamentu stosunków zagranicznych Hamasu Musa Abu Marzuk nazwał Rosję najbliższym przyjacielem. Poinformowała o tym rosyjska propagandowa agencja RIA Novosti. Według Marzouka Kreml prosi o informacje na temat ośmiu osób przetrzymywanych jako zakładnicy w Strefie Gazy. Według doniesień bojownicy są gotowi uwolnić rosyjskich jeńców.

Zobacz wideo Draginja Nadażdin: Wiele operacji w Gazie odbywa się teraz bez znieczulenia

Hamas planuje uwolnić rosyjskich jeńców

"Od strony rosyjskiej, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, otrzymaliśmy listę obywateli posiadających podwójne obywatelstwo. Traktujemy tę listę bardzo ostrożnie i będziemy ją szczegółowo przetwarzać, ponieważ patrzymy na Rosję jak na naszego najbliższego przyjaciela" — powiedział Musa Abu Marzuk. 

Według Marzouka Hamas poszukuje obecnie osób z listy strony rosyjskiej i zamierza je uwolnić. 

"Jeśli chodzi o cywilów, którzy zostali jeńcami i którzy obecnie przebywają w Gazie, traktujemy ich jak gości. Teraz szukamy tych osób. To trudne, ale szukamy. I gdy tylko ich znajdziemy, uwolnimy ich. Pomimo trudności, jakie stwarza obecna sytuacja" — podsumował.

23 października The Times of Israel poinformował, że obecnie Hamas przetrzymuje 222 zakładników w Strefie Gazy. 20 października Hamas uwolnił dwóch obywateli USA przetrzymywanych jako zakładnicy po ataku na Izrael 7 października.

Delegacja Hamasu przyjechała do Moskwy 

Z delegacją do Moskwy 26 października przyjechał członek biura politycznego Hamasu Abu Marzouk oraz wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Bagheri Kani. Na Kremlu miano omawiać m.in. kwestię uwolnienia zagranicznych zakładników. Rosyjskie MSZ poinformowało, że podczas wizyty delegacji Hamasu w Moskwie omawiano natychmiastowe uwolnienie zagranicznych zakładników w Strefie Gazy. Propagandowa agencja informacyjna przekazuje, że przedstawiciele Hamasu wysoko ocenili stanowisko Putina i wysiłki rosyjskiej dyplomacji.

Rosja tradycyjnie utrzymuje stosunki z Hamasem — w przeciwieństwie do wielu innych krajów świata, ugrupowanie to nie jest uznawane w Federacji Rosyjskiej za terrorystyczne — informuje niezależny portal Meduza. "Delegacje Hamasu regularnie odwiedzają Moskwę. Obecna wizyta była pierwszą od początku nowej wojny w Strefie Gazy, spowodowanej atakiem bojowników ruchu na Izrael i wzięciem zakładników" – dodają.

Copyright © Agora SA