Pobłogosławił Rosjan do zabijania Ukraińców. SBU oskarża rosyjskiego patriarchę Cyryla o popełnienie zbrodni przeciwko Ukrainie

Eugeniusz Diaczkow
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy skierowała zawiadomienie do prokuratury generalnej po podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Władimira Gundiajewa, znanym jako patriarcha Cyryl. Głowa Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej regularnie rozpowszechniał narracje Kremla w formie kazań online.

Rzecznik prasowy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy podał, że według ustaleń SBU patriarcha Cyryl jest członkiem wewnętrznego kręgu najwyższego kierownictwa wojskowego i politycznego kraju agresora Federacji Rosyjskiej, a także korzysta ze wspólnot religijnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Rosji i przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu w Ukrainie.

Dochodzenie wykazało, że patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej był jednym z pierwszych, którzy publicznie poparli wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Regularnie rozpowszechnia również narracje Kremla w formie kazań online lub własnych komentarzy wideo udostępnianych  w internecie.

Pobłogosławił na śmierć

Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali, że w marcu 2022 roku na stronie internetowej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej opublikowano artykuł o liturgii, w którym patriarcha Cyryl "pobłogosławił" dowódcę rosyjskiej gwardii Wiktora Zołotowa na wojnę przeciwko Ukrainie. Ponadto w lutym 2023 roku Gundiajew, czyli znany nam Cyryl, usprawiedliwiał okupację wschodniej Ukrainy.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Służba Bezpieczeństwa stwierdziła, że patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wielokrotnie wypowiadał się dla kremlowskich propagandystów. W rosyjskiej telewizji publicznie poparł agresywną politykę Kremla i wezwał wierzących do zjednoczenia się w wojnie przeciwko Ukrainie.

Oskarżenia w sprawie dla patriarchy Cyryla

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Gundiajew otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Między innymi jest podejrzany o naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności Ukrainy, uznanie legalności wojny, zaprzeczenie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, gloryfikacja rosyjskich uczestników. Dodatkowo jest podejrzany o pomoc w  planowaniu i przygotowywaniu agresywnej wojny. Trwają obecnie kompleksowe działania mające na celu pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko Ukrainie.

Boski milioner?

Władimir Gundiajew i jego krewni są właścicielami elitarnych nieruchomości w Moskwie, regionie moskiewskim i Sankt Petersburgu o łącznej wartości 225 milionów rubli (około 2,4 miliona dolarów). Zostało to zgłoszone przez zespół "Proekt Media" Latem 2023 roku, na spotkaniu biskupów, Cyryl poinstruował swoich podwładnych i poskromił w przyszłych działaniach. 

Nie powinno być pretensjonalnych i irytujących luksusów. Zwłaszcza w tym czasie, gdy cały kraj podejmuje wysiłki i ogranicza się, poświęcając się dla dobra swoich sąsiadów. Aroganckie zachowanie duchownego jest niedopuszczalne

— powiedział rosyjski prawosławny patriarcha, cytowany przez "The Moscow Times".

Zobacz wideo Lehnert: Głódź to był równy gość, potem został biskupem

Wcześniej dziennikarze dowiedzieli się, że sam Gundiajew jest właścicielem co najmniej trzech mieszkań: 145-metrowego apartamentu w Domu na Nabrzeżu przy ulicy Serafimowicza w Moskwie (jego przybliżona wartość, zgodnie z publikacją, wynosi 70 milionów rubli); 38-metrowego apartamentu przy ulicy Nikołajewskiej w Moskwie (12 milionów rubli); oraz 83-metrowego apartamentu przy Bolszeochtinskim Prospekcie w Petersburgu (dziewięć milionów rubli).

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ