Rosja gotowa do negocjacji ws. Ukrainy. Siergiej Szojgu: Na realistycznych zasadach

Eugeniusz Diaczkow
Rosja jest gotowa do rozmów z Zachodem w sprawie Ukrainy "na realistycznych zasadach" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W tym samym czasie ukraiński generał Syrski oznajmił, że Rosjanie wzmocnili swoje siły i rozpoczęli aktywną kontrofensywę w okolicach Bachmutu.

"Rosja jest gotowa do rozmów na temat rozwiązania wojny na Ukrainie i do dyskusji na temat współistnienia z Zachodem" - stwierdził rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu na forum w Pekinie 30 października. Cytują go rosyjskie media.

Jeśli zostaną stworzone niezbędne warunki, pozostajemy gotowi do dyskusji politycznych na realistycznych zasadach

- powiedział rosyjski minister.

Siergiej Szojgu zaznaczył również, że - w jego przekonaniu - należy zachować zrównoważone stosunki między mocarstwami nuklearnymi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, "które ponoszą szczególną odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i globalnej stabilności".

Aby stworzyć sprawiedliwy, wielobiegunowy porządek świata, konieczne jest zaktualizowanie globalnej architektury bezpieczeństwa i uczynienie jej bardziej zrównoważoną. Aby to zrobić, konieczne jest połączenie wysiłków wszystkich zainteresowanych krajów

- podsumował Szojgu

Zobacz wideo Szojgu chce wzmocnić granicę. To odpowiedź na spodziewane dostawy F-16 do Ukrainy [Źródło: Reuters]

Podczas swojej wizyty w Chinach prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że "Ukraina myśli o negocjacjach z Rosją". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził jednak przekonanie, że teraz jest "zły czas" na negocjacje z Federacją Rosyjską. 

Syrski opowiada o sytuacji w pobliżu Bachmutu

Rosjanie przeszli od obrony do ataku. Poinformował o tym dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał pułkownik Ołeksandr Syrski. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w rejonie Bachmutu rosyjska armia bezskutecznie próbowała odzyskać utracone pozycje w pobliżu Andrijiwki. Z kolei siły obronne Ukrainy nacierają na południe od Bachmutu, niszcząc rosyjskich żołnierzy i sprzęt oraz umacniając swoje pozycje.

Rosjanie stali się również bardziej aktywni w rejonie Kupiańska, gdzie próbują nacierać w kilku kierunkach jednocześnie

- zauważył.

Zobacz wideo Były oficer GROM: Jednostki rosyjskie są zdziesiątkowane

Według generała w ten sposób rosyjskie wojsko próbuje powstrzymać ruch sił obronnych Ukrainy. Ołeksandr Syrski powiedział agencji Interfax-Ukraina, że rosyjska armia wysyła do walki w tym rejonie jednostki powietrznodesantowe, a w niektórych rejonach grupy szturmowe. 

Jak informuje generał, działania rosyjskiego wojska są wspierane przez ciężki ostrzał artyleryjski i moździerzowy. Wykorzystanie dronów kamikadze przez Rosjan stale rośnie. Jednocześnie, dzięki profesjonalnym i skoordynowanym działaniom ukraińskich żołnierzy, wróg ponosi ciężkie straty i nie może osiągnąć swoich celów. 

Copyright © Agora SA