Ukraina zaatakowała stocznię na Krymie. Rosja: Zatopiony został jeden z najnowocześniejszych okrętów

Eugeniusz Diaczkow, Alona Chernetska
Po ataku na stocznię w Kerczu Rosja może zmagać się z opóźnieniami w dostawach statków. Zdaniem brytyjskich sił wywiadowczych, to z kolei może skutkować tym, że rosyjskie władze rozważą, czy po raz kolejny nie zmienić głównej stoczni, w której remontowano okręty. Wcześniej Rosja przyznała też, że na skutek ukraińskich ataków zniszczeniom uległ Askold - jeden z najnowocześniejszych okrętów.

W sobotę 4 listopada o godzinie 17:20 Ukraina wystrzeliła dwa pociski manewrujące SCALP-EG w kierunku małego okrętu rakietowego Askold projektu 22800 Karakurt Federacji Rosyjskiej. W wyniku trafienia, uszkodzony został dziób okrętu, a także pionowe wyrzutnie pocisków Kalibr-NK, których Rosja używa do ostrzału Ukrainy. Jeśli chodzi o stocznię Zaliw, która również została trafiona pociskami, po ataku zaginęło pięciu jej pracowników. Nie ma z nimi kontaktu, a ich miejsce pobytu jest nieznane.

Twierdzimy, że uderzenie było potężne, skuteczne i całkowicie legalne, ponieważ zaatakowane zostały cele, które zapewniają umiejętność bojową wroga

- powiedziała rzeczniczka sił obrony południa Ukrainy, Natalia Humeniuk. 

Zobacz wideo Statek wycieczkowy z Rosjanami przywitany protestem w gruzińskim porcie

Jakie są konsekwencje ataku na stocznię na Krymie?

Według brytyjskiego wywiadu, to zdarzenie może mieć konsekwencje dla Rosji. 

Zdolność Ukrainy do uderzenia w krymską infrastrukturę stoczniową prawdopodobnie zmusi Rosję do rozważenia przesunięcia się dalej od linii frontu, co opóźniłoby dostawę na linię frontu nowych okrętów

- czytamy w raporcie. Brytyjski wywiad potwierdza również, że wspomniany wyżej okręt Askold został prawie na pewno uszkodzony po uderzeniu. Askold został zwodowany niedawno, bo w 2021 roku.

Według oficjalnych źródeł, załoga Askolda nie została poszkodowana, a jej członkom udało się ewakuować po ogłoszeniu alarmu. Informacja ta podana została na Telegramie kanału Dosje Szpiona, który tworzą rosyjscy dziennikarze śledczy. Wyjaśniono, że uszkodzona łódź należy do 41. Sewastopolskiej Brygady Okrętów Rakietowych i jednostki wojskowej w Sewastopolu, Floty Czarnomorskiej Marynarki Wojennej Rosji. Nieoficjalnie jednak nie ma informacji o zaginionych pięciu członkach załogi tego okrętu.

Co wiadomo o ataku na stocznię w Kerczu? Rosja przyznała, że zatopiony został jeden z najnowocześniejszych okrętów

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało jedynie, że okręt Floty Czarnomorskiej został "uszkodzony". Później dowódca sił powietrznych, generał porucznik Mykoła Oleszczuk potwierdził, że ukraińskie wojsko zatopiło jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów - lotniskowiec z pociskami manewrującymi Kalibr.

Analitycy ISW zwracają natomiast uwagę, że Zaliw jest największą stocznią w Europie Wschodniej i prawdopodobnie głównym zakładem remontowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie. Stało się tak na skutek udanego uderzenia Ukrainy na rosyjską, państwową stocznię Sewmorzawod w Sewastopolu 13 września 2023 roku.

Zobacz wideo Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła i schwytała rosyjskich agentów

Należy dodać, że w sieci pojawiło się nagranie z ataku na rosyjską łódź, a także jego następstwa, pokazujące szkody poniesione przez Askold.

27 listopada okręt rakietowy Askold miał zostać oficjalnie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej i oddany do użytku. Najwyraźniej wydarzenie to zostanie przełożone na czas nieokreślony

- zauważa autor kanału Dosje Szpiona (red. Akta szpiegowskie). 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ