- Ukraińska kontrofensywa trwa - twierdzi Ben Hodges, były dowódca sił USA w Europie. Amerykański generał w rozmowie z ukraińskim radiem "NV" powiedział, że kontrofensywa, prowadzona przez wojsko ukraińskie na froncie z Rosjanami, składa się z operacji wielofunkcyjnych. Celem działań kontrofensywnych powinno być odbicie okupowanego przez Rosję Półwyspu Krymskiego.
W rozmowie z ukraińskim radiem, były dowódca sił USA w Europie powiedział, że spowolnieniu uległa jedynie część naziemna kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. - Większość ludzi skupia się na doniesieniach dotyczących naziemnym działaniom kontrofensywnym - mówił generał. Jednak ofensywa na południu "powinna jedynie pomóc w izolacji Krymu poprzez przecięcie słynnego mostu".
Kontrofensywa to znacznie więcej niż tylko to, co dzieje się na polu bitwy. Ukraina prowadzi to, co NATO nazywa operacjami multidyscyplinarnymi. Oznacza to działania militarne na lądzie, morzu i powietrzu, w przestrzeni kosmicznej i w cyberprzestrzeni. Wszystkie te rzeczy są zintegrowane, aby osiągnąć wynik
Amerykański generał dodał, że rezultatem ukraińskiej kontrofensywy powinno być wyzwolenie Krymu.
Ukraina zdecydowanie potrzebuje więcej broni dalekiego zasięgu, która będzie w stanie razić rosyjskie cele na Krymie, takie jak Sewastopol, baza lotnicza w mieście Saki, duże centrum logistyczne w Dżankoj. I ogólnie sprawić, że Krym będzie bezużyteczny dla rosyjskich wojsk
– powiedział Hodges.
Dodał, że dokładnie tak się dzieje teraz, tyle że z pomocą niewielkiej liczby rakiet Storm Shadow. Jednak Ukrainie udało się zmusić Flotę Czarnomorską Rosji do opuszczenia Sewastopola.
Polecam zapytać dowódcę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, jak jego zdaniem przebiega ukraińska kontrofensywa. Ukraińcy wykonują świetną robotę
Jak podaje firma badawcza opinie "Russian Field", 48 poc. Rosjan uważa, że Kreml powinien przystąpić do negocjacji pokojowych z Kijowem. To najwyższy odsetek zwolenników rozmów pokojowych od kwietnia ubiegłego roku. Jednocześnie 39 proc. badanych jest za kontynuowaniem wojny. Zdecydowanie częściej za kontynuacją opowiadają się rosyjscy mężczyźni i respondenci powyżej 45. roku życia, natomiast kobiety i ankietowani do 45. roku życia opowiadają się za negocjacjami.
- Większość tych, którzy uważają przebieg operacji wojskowej za udany, opowiada się za jej kontynuacją. Z kolei ci, którzy oceniają go jako nieudany, opowiadają się za przejściem do negocjacji. Podobny rozkład odpowiedzi obserwowano w kwestii odwołania operacji wojskowej w przeszłości - przekazują analitycy firmy badawczej.