Marszałek Hołownia porozmawiał z ukraińskim odpowiednikiem. Stefańczuk zaprosił go do Ukrainy

Vladyslav Yatsenko
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia rozmawiał we czwartek z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Rusłanem Stefańczukiem. - Musimy się nadal wspierać: naród przy narodzie, polityk przy polityku, parlament przy parlamencie - powiedział Hołownia. Stefańczuk podziękował Polsce za wsparcie Ukrainy w walce z Rosją i zaprosił marszałka do Ukrainy.

Przewodniczący Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk i marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia przeprowadzili rozmowę w formie wideokonferencji. Wśród tematów rozmowy między innymi było budowanie platform do rozmów. Wybrzmiało również wsparcie ze strony Polski dla dążeń Ukrainy do Unii Europejskiej. Rusłan Stefańczuk pogratulował Hołowni wyboru na funkcję marszałka. Zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Ukrainie. - To dobry znak dla współpracy i rozwoju relacji między naszymi krajami - powiedział Szymon Hołownia. Dodał, że celem tej wizyty będzie wymiana doświadczeń, ważne jest także, aby "stać ramię w ramię w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskiego agresora".

Zobacz wideo

Hołownia: Musimy na nowo napisać mapę geopolityczną bezpieczeństwa

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że chętnie skorzysta z zaproszenia i odwiedzi Ukrainę, jeśli obowiązki na to pozwolą, by "rozmawiać o różnych kwestiach, w tym trudnych i wymagających, podzielić się doświadczeniami i stać ramię w ramię w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskiego agresora", czytamy w komunikacie Sejmu.

To, co się stało po haniebnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, czyli jednej z największych zbrodni, jakiej doświadczyło społeczeństwo ukraińskie – cała dobra energia, którą poczuli Ukraińcy od narodu polskiego – sprawia, że musimy się nadal wspierać: naród przy narodzie, polityk przy polityku, Parlament przy Parlamencie

- powiedział Hołownia. 

Marszałek Sejmu dodał, że "agresja rosyjska sprawiła, że musimy na nowo napisać mapę geopolityczną bezpieczeństwa i strategii międzynarodowej w Europie". Zapewnił o poparciu Ukrainy w integracji ze wspólnotą europejską. Hołownia wyraził nadzieję, że negocjacje Ukrainy z UE zakończą się powodzeniem.

Szymon Hołownia zadzwonił do Kijowa. "Musimy się nadal wspierać"

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk podkreślił, że Polska jest ważnym strategicznym partnerem Ukrainy i podziękował za militarne, humanitarne i polityczne wsparcie dla Ukrainy. 

Omówiliśmy szereg kwestii, przede wszystkim dalszą współpracę międzyparlamentarną. Jestem pewien, że będzie ona konstruktywna. Musimy wspólnie szukać i znajdować rozwiązania w najtrudniejszych sytuacjach. To jest nasze wspólne stanowisko i jestem za to wdzięczny Szymonowi Hołowni

- powiedział Stefańczuk.

Rusłan Stefańczuk mówił także o wysokim poziomie kooperacji parlamentów Polski i Ukrainy. Wyraził nadzieję na jej kontynuację.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ