Sirko pomoże ewakuować rannych. Ukraina testuje przełomową technologię

Podczas ewakuacji rannych z pola bitwy medycy są często narażeni na niebezpieczeństwo. Aby zadbać o życie medyków, Ukraińscy naukowcy stworzyli prototyp robota, który będzie w stanie samodzielnie transportować rannych żołnierzy z pola bitwy. Robot Sirko może być również wykorzystywany do innych zadań, takich jak dostarczanie amunicji.

Ministerstwo Przemysłu Strategicznego Ukrainy pracuje nad robotem do ewakuacji rannych z pola bitwy. Nadano mu nazwę Sirko, tak najczęściej nazywany jest wilk w bajkach dla dzieci. Poinformowała o tym zastępczyni szefa ministerstwa Hanna Hwozdiar. "Musimy być technologicznie lepsi od naszego wroga. Oprócz bezzałogowych statków powietrznych, istnieje również wiele rozwiązań naziemnych, nad którymi obecnie pracujemy, a które mogą być wykorzystywane do wielu zadań takich, jak dostawy amunicji i żywności" - powiedziała wiceminister w wywiadzie dla Radia Swoboda. Hanna Hwozdiar poinformowała, że ministerstwo poszukuje obecnie rozwiązania, które pozwoliłyby robotowi ewakuować rannego przynajmniej na niewielką odległość, wyciągnąć go z ciężkiego ognia, a tym samym zadbać o życie i zdrowie medyków. Hwozdiar uważa, że roboty staną się niezbędnymi asystentami personelu wojskowego na polu bitwy.

Co jest tego wielką zaletą: tam, gdzie robot będzie wykonywał swoje zadanie, nie ucierpi człowiek
Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Bezzałogowy robot Sirko jest już testowany

Robota Sirko opracował zespół ukraińskiego klastra rozwoju technologii obronnych Brave1. Sirko jest  zdolny do transportu ładunków, ewakuacji rannych z pola bitwy i rozpoznania pozycji Rosjan. O jego zaletach pisał również Mychajło Fiodorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Może być używany do bezpiecznego dostarczania amunicji lub prowiantu żołnierzom w gorących punktach. Jego maksymalna ładowność wynosi do 200 kilogramów

- napisał minister na Telegramie.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Sirko ma już za sobą testy w warunkach bojowych i otrzymał pozytywne oceny od wojska. Jego twórcy planują wyposażyć go dodatkowo w wieżyczkę bojową i zainstalować moduły do usuwania min.

Ukraina uruchamia produkcję własnych dronów

Ostatnio Ukraina uruchomiła masową produkcję analogów dronów Shaheed i produkuje ich dziesiątki miesięcznie. Poinformował o tym minister ds. przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamysin w wywiadzie dla "Forbes". Według niego to właśnie przemysł obronny wnosi obecnie znaczący wkład we wzrost gospodarczy kraju i powinien stać się jego głównym sektorem w przyszłości.

"The Economist": przyszły rok będzie trudny i niebezpieczny dla Ukrainy

W artykule "The Economist" zauważono, że kontrofensywa, która rozpoczęła się w czerwcu, przyniosła skromne efekty na flankach Bachmutu i na południu w regionie Zaporoża. Połączenie zmęczenia, ograniczonej amunicji i deszczowej pogody spowolni ofensywę zimą, choć niektóre ataki małych jednostek piechoty mają być kontynuowane. Zima prawdopodobnie przyniesie nową intensywną wymianę ostrzałów dalekiego zasięgu z obydwu stron.

"Rosja gromadzi zapasy rakiet i prawdopodobnie ponownie zaatakuje ukraińską sieć energetyczną. Ukraina również gromadzi zapasy dronów i będzie nadal atakować okupowany przez Rosję Krym niewielką liczbą dostarczanych przez USA pocisków ATACMS" - pisze gazeta.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ