"Większe niż zwykle". Ukraińcy prowadzą operacje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim

Eugeniusz Diaczkow, Svitlana Kucherenko
Według Instytutu Badań nad Wojną wojska ukraińskie wypierają siły rosyjskie na odległość od trzech do ośmiu kilometrów od wschodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Główne walki toczą się obecnie w pobliżu miejscowości Krynki. Niedawno siły rosyjskie uniemożliwiły ukraińskim siłom zbrojnym ewakuację rannych w tym rejonie.

15 listopada ukraińskie wojska kontynuowały większe niż zwykle operacje na lewym brzegu obwodu chersońskiego. Zostało to stwierdzone w raporcie Instytutu Badania Wojny (ISW). Powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych, ISW zauważa, że siły ukraińskie przeprowadziły nieudane ataki z centrum miejscowości Krynok (30 km na północny wschód od Chersonia i około 3,6 km na północ od drogi E-58). Ponadto siły ukraińskie atakowały również w pobliżu miejscowości Poima, wcześniej Czurupuńsk  i Piszczaniwka. Analitycy ISW, powołując się na wcześniej przytaczane źródła, zwrócili uwagę, że siły rosyjskie uniemożliwiały siłom ukraińskim ewakuację rannych i rozmieszczenie dodatkowego personelu ukraińskiego na wschodnim brzegu w pobliżu mostu Antoniwskiego.

Obecna sytuacja na lewym brzegu obwodu chersońskiego

Eksperci wojskowi, cytując rzeczniczkę Południowego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy, kapitan Natalię Humeniuk, twierdzą, że ukraińskie wojska odepchnęły siły rosyjskie na odległość od trzech do ośmiu kilometrów od wschodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Co więcej, zakres geograficzny opisanych działań jest znacznie większy, niż wskazują na to jakiekolwiek dostępne obecnie ogólnodostępne źródła.

Siły rosyjskie potwierdziły postępy na ukraińskim obszarze na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego, kontynuując operacje przeciwko ukraińskim pozycjom. Zgodnie z materiałem geolokalizacyjnym opublikowanym 14 listopada, rosyjskim wojskom udało się dotrzeć do Krynek.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Eksperci z ISW zauważają, iż niektórzy rosyjscy blogerzy twierdzili, że siły rosyjskie przeprowadziły kontratak i zmusiły siły ukraińskie do wycofania się z niektórych obszarów na południe od Krynek, w pobliżu Kozaczego Łagru (23 km na północny wschód od miasta Chersoń i 2 km od Dniepru) oraz w pobliżu mostu Antoniwskiego, jednak obecnie brak dowodów na prawdziwość tych doniesień.

Rosyjskie wojska opracowały plan wyeliminowania ukraińskich pozycji na wschodnim brzegu Dniepru

Ukraiński obserwator wojskowy Kostiantyn Maszowets powiedział, że rosyjskie wojska prawdopodobnie opracowały plan wyeliminowania ukraińskich pozycji na wschodnim brzegu Dniepru, poprzez utworzenie trzech grup taktycznych. Maszowets stwierdził, że rosyjskie wojska zamierzają wykorzystać dwie grupy do oskrzydlenia drogi Oleszki-Nowa Kachowka i obszaru Krynok z obszarów Korsunka (45 km na północny wschód od Chersonia i 1 km od Dniepru) i Kozaczego Łagru, podczas gdy trzecia grupa będzie nacierać na południe Krynok i posuwać się na północ.

Tymczasem "The Wall Street Journal", powołując się na ukraińskich żołnierzy walczących na wschodnim brzegu, informuje, że siły rosyjskie używają ciężkich min, taktyki infiltracji, snajperów i ciężkiej artylerii, systemów rakietowych wielokrotnego startu (MLRS) i nalotów, aby bronić się przed ukraińskim natarciem na wschodnim brzegu.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ