O swoim sprzeciwie wobec zawierania rozejmu z państwem-agresorem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział podczas konferencji prasowej z afrykańskimi mediami. Jego słowa zostały wyemitowane na kanale kancelarii prezydenta na Telegramie.
Jeśli zamrozimy konflikt, to musimy szczerze powiedzieć, że nasze dzieci będą walczyć lub nasze wnuki będą walczyć. Straciliśmy już wielu ludzi. Czy chcemy tak żyć, wiedząc, że wychowamy dzieci, które na pewno będą walczyć? Rosja przyjdzie ponownie, jeśli nie wskażemy jej swojego miejsca
- podkreślił szef państwa.
Zełenski dodał, że zamrożona wojna jest nadal wojną, rodzajem uśpionego wulkanu. To tylko kwestia czasu, zanim się obudzi, więc w interesie Ukrainy nie leży dopuszczenie do takiego impasu.
"Wszyscy rozumiemy, że wojna musi się skończyć. Ale powinien to być sprawiedliwy koniec wojny, kiedy cierpi nie tylko naród ukraiński, ale także zło, które powoduje to cierpienie" - podsumował prezydent, zwracając się do delegacji dziennikarzy z Afryki.
Lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy przeprowadziło 10 ataków na obszary koncentracji personelu rosyjskiego, broni i sprzętu wojskowego oraz trzy kolejne na systemy rakiet przeciwlotniczych wroga. Wojska rakietowe uderzyły w dwa obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, 13 dział artyleryjskich, skład amunicji i obiekt obrony przeciwlotniczej wroga. W ciągu ostatniej doby (stan na 16 listopada) doszło do 65 starć bojowych. W sumie Rosjanie przeprowadzili 8 ataków rakietowych i 29 ataków powietrznych oraz 76 razy strzelał z systemów rakietowych wielokrotnego startu do pozycji ukraińskich żołnierzy i zaludnionych obszarów. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne doprowadziły do ofiar cywilnych i obrażeń. Zniszczone i uszkodzone zostały budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna.
Rosjanie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę. Ukraińscy żołnierze utrzymują obronę, zadając wojskom rosyjskim znaczne straty. Nie powiodła się rosyjska ofensywa w rejonach Nowokalynowe, Awdijiwka i dalej wschód w obwodzie donieckim, gdzie ukraińskie wojska odparły 18 ataków.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował o sukcesach wojska ukraińskiego na krymskim kierunku. Zaznaczył, że zniszczenie okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej jest wielkim osiągnięciem Ukrainy. Major Ołeksij Hetman zaznaczył, że aby zniszczyć okręty w portach, ukraińskie siły zbrojne musiały przede wszystkim uporać się z systemami obrony przeciwlotniczej Rosjan. Najpierw zniszczono radary dalekiego zasięgu na tzw. wieżach bojkowskich, potem kolejne radary Triumf i inne przeciwlotnicze systemy rakietowe. Rosyjski system obrony powietrznej był metodycznie osłabiany.
Kiedy został osłabiony do poziomu, który zaplanowaliśmy, kiedy pojawiły się w nim luki, to właśnie tam rosyjskie okręty zostały uderzone i zniszczone
Zdaniem generała Mieczysława Bieńka morale strony ukraińskiej jest i tak wysokie. Jak podkreśla wojskowy, zasilanie żołnierzy rezerwy jest procesem stopniowym. Żołnierze muszą być wyszkoleni, wyposażeni, część z nich, którzy byli nauczeni, już zostali zmobilizowani.
Obecnie odbywa się szkolenie tych wojskowych, którzy nigdy w wojsku nie byli i to jest też dosyć długotrwały proces
Według dziennikarzy setki tysięcy ukraińskich mężczyzn zostało powołanych do służby wojskowej. Straty bojowe Ukrainy policzone w tysiącach, a dokładnie 190 tysiącach osób. Na konferencji Reuters NEXT w Nowym Jorku w dniu 8 listopada, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że straty rosyjskich sił zbrojnych w wojnie na Ukrainie są wielokrotnie wyższe niż straty Sił Obronnych. Ukrainy
Niektórzy przywódcy mówią, że Rosja jest cztery razy większa. Powinniście wiedzieć, że nie mogę podzielić się z wami naszymi ofiarami, naszymi stratami, ale mogę powiedzieć, że dziś są one co najmniej pięć razy mniejsze
- powiedział ukraiński prezydent.
Zdaniem szefa ukraińskiego wywiadu, gen. Kyryło Budanowa wojna z Rosją może trwać długo, ponieważ Putin może odmówić podpisania jakichkolwiek umów z Ukrainą lub jej sojusznikami. Następnie - w jego opinii - Rosja ucieknie się do chaotycznego ostrzału kraju, ale bez prowadzenia potężnych działań wojennych. Jako przykład szef wywiadu obronnego Ukrainy przypomniał konflikt między Federacją Rosyjską a Japonią po 1945 roku. Oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego w sprawie Wysp Północnych.
Ten problem terytorialny ma ponad 70 lat. Dlatego scenariusz jest tutaj bardzo prawdopodobny, ponieważ Rosja ma znaczne apetyty terytorialne na Ukrainę, które dotyczą nie tylko Krymu. Oczywiście nikt nie zaspokoi tych apetytów
- wyjaśnił Budanow.
Odpowiadając na pytanie "jak długo Rosja może prowadzić działania wojenne o wysokiej intensywności?", Budanow wymienił czynniki, które będą mieć wpływ na najbliższą przyszłość Rosji. Między innymi zmiany systemowe w gospodarce, zewnętrzne dostawy towarów wojskowych i technicznych, rosnące zmęczenie wojną.