Iran może przekazać Rosji rakiety balistyczne. Pochwalił się już Putinowi nową bronią

Vladyslav Yatsenko
Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Iran może przygotowywać się do przekazania Rosji rakiet balistycznych krótkiego zasięgu na potrzeby wojny z Ukrainą. Jednocześnie Iran przedstawia nową wyprodukowaną broń. Czy trafi ona w ręce żołnierzy rosyjskich?

Stany Zjednoczone obawiają się, że Iran może przygotowywać się do dostarczenia Federacji Rosyjskiej rakiet balistycznych do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie. Na konferencji prasowej we wtorek 21 listopada powiedział o tym koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

"Rosja pogrąża się w coraz większej izolacji na świecie, a jej współpraca wojskowa z Iranem się pogłębia. Taka współpraca jest szkodliwa i niebezpieczna zarówno dla Ukrainy, jak i dla sąsiadów Iranu i ogólnie dla społeczności międzynarodowej" – powiedział Kirby.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Kirby: współpraca wojskowa Rosji z Iranem się pogłębia

Cytowana przez "Głos Ameryki" zastępca rzeczniczki Pentagonu Sabrina Singh podkreśliła, że Rosja kontynuuje wysiłki na rzecz pozyskania wsparcia takich krajów jak Korea Północna i Iran. Powiedziała także, że Iran już dostarcza Rosji drony, które "dokonują ataków na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną".

O tym, że Iran już dostarcza Rosji duże ilości dronów, bomb kierowanych i amunicji artyleryjskiej, których armia rosyjska używa w wojnie w Ukrainie, powiedział także John Kirby. Tymczasem Iran może przygotowywać się do pójścia o krok dalej w swoim wsparciu dla Rosji poprzez dostarczenie jej rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Ababil i Fateh-110.

"Głos Ameryki" zauważył, że pociski te zademonstrowano ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu podczas jego wrześniowej wizyty w Iranie. "Dlatego obawiamy się, że Iran rozważa dostarczenie Rosji rakiet balistycznych do użycia na Ukrainie" – powiedział Kirby.

Dodał także, że Iran stara się otrzymać od Rosji sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów, aby wzmocnić swoje zdolności wojskowe. 

Iran zaprezentował zmodernizowany pocisk hipersoniczny "Fattah" i nową wersję "Shaheda"

Iran zaprezentował zmodernizowaną wersję swojego hipersonicznego pocisku rakietowego "Fattah" na wystawie wojskowej zorganizowanej na Uniwersytecie Oddziału Lotnictwa i Kosmonautyki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Teheranie. Pisze o tym portal Al Jazeera. Na wydarzeniu zaprezentowano także nową wersję dronów "Shahed". 

 

Ukraiński parlamentarzysta: Hybrydowa trzecia wojna światowa już się rozpoczęła, a Białoruś, Chiny, Iran i Kuba są po rosyjskiej stronie

Szef Komisji polityki zagranicznej i współpracy międzyparlamentarnej Ukrainy, poseł Oleksandr Mereżko uważa, że III wojna światowa już się rozpoczęła, ale w formacie hybrydowym. W rozmowie z ukraińskim portalem LB.ua powiedział, że format jest hybrydowy, gdyż strony nie tylko toczą gorące wojny, jak agresja Rosji na Ukrainę, ale walczą w cyberprzestrzeni, w sferze wysokich technologii, gospodarki i handlu. To walka pomiędzy światem demokracji i autokracji.

Jesteśmy obecnie w sytuacji, która bardzo przypomina wydarzenia sprzed I wojny światowej, kiedy załamała się istniejąca wówczas równowaga międzynarodowa, a na jej miejscu pojawiły się dwa wrogie obozy. Równowagi już nie ma, znów jest dwie przeciwstawne koalicje. Wojna trwa i ma charakter globalny, wojna rosyjsko-ukraińska jest częścią tej wielkiej konfrontacji

– powiedział.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ