Pomoc USA dla Ukrainy. Kirby: Jeśli przestaniemy wspierać Kijów, zapłacimy za to amerykańską krwią

Vladyslav Yatsenko
Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, jeśli USA pozostawią Ukrainę bez wsparcia, cena wojny Putina dla Ameryki będzie znacznie wyższa. Ostrzega, że jeżeli Putin podbije Ukrainę, znajdzie się u progu NATO.

Zatrzymanie wsparcia USA dla Ukrainy doprowadzi Rosję do granic NATO. Aktywuje to art. 5 NATO i "będzie trzeba za to zapłacić amerykańską krwią", powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jego zdaniem prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin liczy, że Stany Zjednoczone przestaną wspierać Ukrainę i stanie się to dla niego "wielkim prezentem". Ostrzega, że jeśli Putin podbije Ukrainę, znajdzie się u progu NATO.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

USA: Jeśli zostawimy Ukrainę bez wsparcia, zapłacimy za to amerykańską krwią

"Jeśli uważacie, że cena wsparcia Ukrainy jest obecnie wysoka, pomyślcie, ile skarbu państwa i amerykańskiej krwi będzie to kosztować, jeśli będziemy musieli zacząć działać zgodnie z naszymi zobowiązaniami wynikającymi z art. 5" - powiedział John Kirby. 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA podkreślił, że pomoc Ukrainie leży w interesach bezpieczeństwa USA i Europy. "Jeśli zależy wam na naszym bezpieczeństwie narodowym, musicie zobaczyć Putina takim, jakim jest. Musicie zobaczyć Rosję taką, jaka jest, i zrozumieć, że pomaganie Ukrainie, a ona nie prosi nas o fizyczną obecność, leży w dużym stopniu w interesie naszego bezpieczeństwa narodowego oraz interesów bezpieczeństwa wszystkich naszych sojuszników w Europie" - powiedział. 

6 grudnia projekt ustawy pomocowej nie przeszedł proceduralnego głosowania w Senacie USA. Pomoc przewidywała przeznaczenie dla Ukrainy dodatkowych środków budżetowych w wysokości 61 miliardów dolarów.

Lloyd Austin: Wynik wojny w Ukrainie zadecyduje o bezpieczeństwie światowym

Szef Pentagonu Lloyd Austin podczas Forum Obrony Narodowej w Kalifornii powiedział, że Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami pracują nad tym, aby pomóc Ukrainie zbudować przyszłą siłę, która będzie w stanie odeprzeć jeszcze gorsze zamiary Rosji w nadchodzących latach. "Wynik tej walki zadecyduje o bezpieczeństwie światowym na nadchodzące dziesięciolecia" - powiedział szef Pentagonu. 

Prezydent Joe Biden wyznaczył jasny cel: Stany Zjednoczone pragną wolnej i suwerennej Ukrainy, która może się dziś obronić i powstrzymać większą rosyjską agresję w przyszłości

- dodał Lloyd Austin. 

Szef Pentagonu przestrzegł także, że jeśli Stany Zjednoczone i ich partnerzy nie będą w stanie przeciwstawić się rosyjskiej agresji, Moskwa będzie miała jedynie odwagę zrobić więcej.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ