Od 1 września 2023 roku Cerkiew Prawosławna Ukrainy i Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka przeszły na kalendarz nowojuliański. W Ukrainie w związku z przejściem do nowego kalendarza świąt kościelnych jedyną datą obchodów Bożego Narodzenia stało się 25 grudnia, przy czym parafia ma prawo samodzielnie wybrać datę obchodów. Jednocześnie tegoroczne Boże Narodzenie jest dla Ukraińców kolejnym już świętem w cieniu rosyjskiej agresji militarnej. Żołnierzy świętują daleko od rodzin w okopach przy linii frontu.
W tym roku Ukraina po raz drugi obchodzi Boże Narodzenie podczas pełnowymiarowej inwazji Federacji Rosyjskiej. Obrońcy, którzy nie mogą świętować w gronie rodziny, starają się stworzyć świąteczną atmosferę na froncie. Fotografowie Wlad i Kostyantyn Liberowi zrobili zdjęcia przygotowania do Bożego Narodzenia żołnierzy służących w kierunku awdyjowskim. Przed świętami żołnierze ozdobili nie tylko choinkę, ale także czołg.
Tutaj, pośród zimna i błota, nie ma świąt. Ubierają choinki i czapki świąteczne, nagrywają świąteczne filmy nie dla siebie. Nieważne, jak im tu jest ciężko, opiekują się nami, aby dać nam nadzieję
– piszą fotografowie w mediach społecznościowych.
Żołnierze 14. oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia Romana Wielkiego wzięli udział w nabożeństwie wigilijnym. "W ten świąteczny wieczór jesteśmy daleko od naszych rodzin... Bardzo pragniemy rodzinnego ciepła i przytulności... Ale jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być! Aby nasze rodziny miały spokojną Wigilię" – podkreśliło biuro prasowe brygady.
W Wigilię Bożego Narodzenia żołnierze 72. OMBr im. Czarnych Zaporożów nakryli zaimprowizowany świąteczny stół, którym dzielił się z nimi duchowny. "Zwłaszcza w mrocznych czasach musimy znaleźć czas na światło" – napisała brygada.
Szczedryk to najbardziej znana na świecie ukraińska kolęda. Utwór skomponował Mykoła Łeontowycz na początku XX wieku. 25 grudnia wykonała ją w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej Akademicka Kapela Chóralna Radia Ukraińskiego. To największy i najważniejszy klasztor prawosławny w Ukrainie. Wcześniej żyli tam mnisi związani z Patriarchatem Moskiewskim. Akademicką Kapelą Chóralną Radia Ukraińskiego dyrygowała Julia Tkach. Wykonaniu kolędy towarzyszyło nagranie teledysku w wielkiej dzwonnicy Ławry.