Największa wymiana więźniów od czasu wojny w Ukrainie. 230 Ukraińców uwolnionych z Rosji [WIDEO]

Ukraina uwolniła 230 swoich obywateli z rosyjskiej niewoli dzięki mediacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubinec podkreślił, że w 2024 roku rozpoczęła się 49. wymiana jeńców. Szef wywiadu obronnego Ukrainy, oficer Kyryło Budanow, który był również obecny podczas uwalniania Ukraińców, zauważył, że proces powrotu ludzi był bardzo trudny.

Ukrainie udało się uwolnić 230 żołnierzy i cywilów z rosyjskiej niewoli. Jest to wynik pracy Wspólnego Centrum Koordynacji Poszukiwań i Uwalniania Jeńców Wojennych, które wdrożyło decyzję Komendy Głównej Koordynacji Postępowania z Jeńcami Wojennymi. Wojskowi i cywile zostali uwolnieni dzięki mediacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dzisiejszy dzień, pomimo wszystkich wyzwań, jest pierwszą dobrą wiadomością od długiego czasu. Była długa przerwa w wymianie, ale nie było przerwy w negocjacjach w sprawie wymiany. Wykorzystujemy każdą okazję i próbujemy wszystkich opcji mediacji. Na każdym międzynarodowym spotkaniu, które może pomóc, podnosimy kwestię powrotu naszych więźniów. I będziemy nadal pracować nad tym, aby zwrócić wszystkich naszych więźniów wojennych

- powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do obywateli.

Największa wymiana jeńców od czasu inwazji na pełną skalę

Kwatera główna ds. koordynacji traktowania jeńców wojennych stwierdziła, że wymiana ta była największą pod względem liczby obrońców uwolnionych z rosyjskiej niewoli od początku inwazji Rosji na pełną skalę. W ten sposób 230 ukraińskich żołnierzy wróciło do domu:

  • Siły Zbrojne - 130 osób (w tym 14 z Armii i 14 z Marynarki Wojennej);
  • Gwardia Narodowa - 55;
  • Państwowa Służba Graniczna - 38;
  • Policja Narodowa - jeden.
  • Ukraina zwolniła również sześcioro cywilów, którzy zostali bezprawnie pozbawieni wolności.
Zobacz wideo Błaszczak domaga się wyjaśnień w sprawie niezidentyfikowanego obiektu. "Dlaczego nie został zestrzelony?"

Rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubinec podkreślił, że w 2024 roku rozpoczęła się 49. wymiana jeńców wojennych. Obecnie 2828 obrońców jest już w domu.

Budanow był obecny podczas wymiany

Podczas wymiany obecny był również szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow. Generał porucznik podkreślił, że proces zwrotu ukraińskich obrońców był "bardzo trudny".

W końcu, po długim czasie, udało nam się przeprowadzić bardzo trudną wymianę. Ta wymiana była przygotowywana przez długi czas

- powiedział.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała ekskluzywne wideo ze spotkania ukraińskich wojskowych i cywilów uwolnionych z rosyjskiej niewoli w wyniku wymiany w środę, 3 stycznia. "Życie każdego Ukraińca jest najwyższą wartością. Pracujemy nad wypełnieniem rozkazu prezydenta Ukrainy i zwróceniem każdego Ukraińca z niewoli" - podkreślono w SBU. Ostatnia wymiana więźniów miała miejsce w sierpniu 2023 roku. Do domu wróciło wówczas 22 ukraińskich żołnierzy. Poprzednia największa wymiana miała miejsce 21 września 2022 roku. Wtedy uwolniono 215 żołnierzy. Spośród nich 108 było żołnierzami Azowa. Po stronie Ukrainy walczyło również 10 obcokrajowców, w tym obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Maroka, Szwecji i Chorwacji.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ