O tym, że broń z Ameryki, która już straciła termin ważności, powinna być przekazana Ukrainie, powiedział w komentarzu dla Ukrinformu generał Ben Hodges - były dowódca US Army w Europie, a obecnie starszy doradca NATO ds. logistyki. Podkreślił on, że w szczególności kwestia okresu przydatności do użycia pocisków ATACMS jest "wymówką" i tylko wola polityczna powstrzymuje Stany Zjednoczone przed przekazaniem tej broni Ukrainie.
Powiem tak: dajmy ją (przeterminowaną broń - red.) Siłom Zbrojnym Ukrainy, ponieważ udowodniły one, że są niezwykle innowacyjne, umiejętnie integrują całą otrzymaną broń i skutecznie ją wykorzystują. Zróbmy to, zamiast niszczyć tę broń
- podsumował Hodges.
Według niego nie ma broni, która zmieniłaby sytuację na polu bitwy. Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują jednak przede wszystkim broni o zasięgu co najmniej 300 km.
Tak więc są to ATACMS i Taurus
- powiedział generał.
Jest on przekonany, że broń ta pomoże ukraińskim obrońcom trafić w każdy metr kwadratowy terytorium okupowanego przez Rosję, w tym Krym. Żaden rosyjski sztab, okręt, instalacja artyleryjska czy logistyczna nie będą bezpieczne. Generał Hodges uważa, że USA i Niemcy powinny zadeklarować, że sukces Ukrainy leży w interesie Zachodu. To pozwoliłoby Rosji zrozumieć, że jej strategia wojny na wyniszczenie zawodzi.
Wcześniej Ben Hodges powiedział, że Ukraińskie Siły Obronne potrzebują dużej liczby potężnych pocisków precyzyjnych do zniszczenia nielegalnie zbudowanego przez Rosję mostu na Krymie. Mogą to być ATACMS wyprodukowane w USA lub niemieckie Taurus.
Jak przekazuje Ołeksandr Antoniuk, wojskowy konsultant polityczny w rozmowie z Ukrayina.pl, Stany Zjednoczone nie potwierdziły jeszcze przekazania Ukrainie pocisków ATACMS, które mają zostać zutylizowane. Zdaniem wojskowego kwestię tę należy podzielić na dwa elementy: polityczny i czysto techniczny.
O ile z politycznego punktu widzenia propozycja ta jest do przyjęcia i całkiem logiczna, o tyle kwestia techniczna to już inna sprawa. Termin przydatności czegokolwiek, nie mówiąc już o broni, liczony jest od daty produkcji, która wyznacza okres, w którym nadaje się ona do użytku, lub do daty, do której broń nadaje się do użytku. Nie zamierzam oceniać przydatności broni, która jest obecnie przedmiotem debaty, o czym mogą powiedzieć ci, którzy mają tę broń w magazynie- czyli Amerykanie i inne kraje.
Jak mówi Antoniuk, możemy zobaczyć, jak wygląda użycie przeterminowanej broni, która została "wycofana" w wojnie przeciwko Ukrainie w Federacji Rosyjskiej, w uderzeniu Woroneż. Innymi słowy, obecny stan broni, która już jest przeterminowana, stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, przeciwko którym ta broń jest skierowana, ale także dla ludności cywilnej kraju agresora.