Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przyznał, że Ukraina gorąco wierzy w "plan A" dotyczący wsparcia wojskowego ze strony krajów zachodnich:
W pełni wierzymy w plan A
Zapytany przez dziennikarkę CNN Christiane Amanpour o istnienie "planu B" w celu rozwiązania ewentualnego niedoboru broni, Kułeba wyznał - "nie mamy "planu B".
Ukraina zawsze będzie walczyć z zasobami, które posiada. I jak słusznie powiedział sekretarz generalny (NATO - red.), to, co jest przekazywane Ukrainie, nie jest jałmużną. To inwestycja w obronę NATO, a także w ochronę dobrobytu narodu amerykańskiego
- powiedział Kułeba.
Minister spraw zagranicznych wyjaśnił, że w przypadku "teoretycznego zwycięstwa" Rosji na Ukrainie, "przywódcy na całym świecie będą kuszeni, aby pójść w ślady Rosji, a to będzie wymagało "znacznie, znacznie wyższej ceny" od Stanów Zjednoczonych.
Ci, którzy w swoich kalkulacjach polityki zagranicznej wierzą, że Putin nie odważy się zaatakować kraju NATO, jeśli zobaczy, że może odnieść sukces na Ukrainie, popełniają ogromny błąd i powinni zmienić pracę
- wyraził przekonanie minister spraw zagranicznych Ukrainy.
"Niezależnie od tego, jaka jest cena wszystkiego, co się stanie, jeśli Ukraina nie otrzyma dziś pomocy, będzie znacznie, znacznie wyższa. I dlatego wierzymy w plan A, pracujemy nad planem A i będziemy go wdrażać" - podsumował Kułeba.
Biały Dom twierdzi, że sprzęt wojskowy przekazany Ukrainie przez USA jest właściwie wykorzystywany. Napisał o tym korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Nie mamy żadnych przesłanek, by sądzić, że dochodzi do korupcji na większą skalę czy nadużyć
- stwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia.
Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Kirby opowiadał też o potencjale zarekwirowania na rzecz Ukrainy rosyjskich aktywów wstrzymanych w zachodnich bankach.
Rozmawiamy z partnerami o tym, jak powinna wyglądać odbudowa Ukrainy po wojnie. Ale obecnie naszym głównym celem jest wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją
Przypomnijmy, że Departament Obrony USA miał wyczerpać fundusze na wymianę broni wysłanej na Ukrainę 30 grudnia. Senat Stanów Zjednoczonych uważa, że negocjacje w sprawie finansowania Ukrainy robią postępy.
Senat USA przełożył negocjacje w sprawie pomocy dla Ukrainy z powodu przerwy świątecznej. Przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson nie poparł propozycji przedłużenia prac obu izb Kongresu USA o tydzień w celu zatwierdzenia dodatkowego finansowania dla Ukrainy przed świętami Bożego Narodzenia.