W ramach badania opinii publicznej w Ukrainie Grupa Socjologiczna Rating przeprowadziła kolejny sondaż. Dotyczy on nastawienia Ukraińców do innych państw, między innymi do Polski. Większość mieszkańców Ukrainy uważa Stany Zjednoczone za najbardziej przyjazny kraj. Na tym samym poziomie również znajduje się Wielka Brytania. Federacja Rosyjska dla większości Ukraińców naturalnie jest państwem najbardziej wrogim. Blisko Rosji na liście znaleźć można Białoruś i Iran. Co Ukraińcy myślą o Polsce?
Jak podaje Grupa Socjologiczna Rating, Polska pozostaje krajem przyjaznym dla większości Ukraińców. Pozytywna ocena jednak spadła z 94 proc. do 79 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Ponadto z 79 proc. do 33 proc. spadł udział tych, którzy uważają, że Polska jest jednoznacznie przyjazna.
Z badania wynika, że najwięcej respondentów za najbardziej przyjazne kraje uważa USA i Wielką Brytanię (po 81 proc.), Niemcy (80 proc.), Polskę i Litwę (po 79 proc.), Kanadę (78 proc.), Francję (70 proc.), Japonię (55 proc.).
"Choć dla większości Ukraińców USA w dalszym ciągu są postrzegane jako kraj przyjazny, to odsetek tych, którzy mówią o jednoznacznej życzliwości USA, również spadł z 61% w czerwcu do 35%, wybierając zamiast tego opcję "raczej przyjazny"" – czytamy w raporcie.
Rosja prowadzi wojnę w Ukrainie już prawe 10 lat, zaczynając od okupacji Półwyspu Krymskiego. Od tej pory niemal co roku negatywne nastawienie Ukraińców do tego państwa w naturalny sposób rośnie. Jednocześnie za państwa wrogie Ukraińcy uważają także te, które w jakiś sposób wspierają Kreml i agresywną politykę Władimira Putina.
Zdecydowana większość Ukraińców za kraje wrogie uważa Federację Rosyjską (97 proc.). Na drugim miejscu wrogich dla Ukraińców państw znaleźć można Białoruś (90 proc.). Iran (75 proc.) znajduje się na trzecim miejscu.
Chiny i Węgry przesunęły się do kategorii krajów raczej nieprzyjaznych: 58 proc. uważa Chiny za wrogie, a 52 proc. – Węgry.
Izrael jest uważany za neutralnie przyjazny: 44 proc. oceniło go jako neutralny, 38 proc. za przyjazny. Ukraińcy uważają Turcję bardziej za kraj neutralny (51 proc.).
Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 lutego 2024 r. Metodą wywiadów telefonicznych socjologowie przeprowadzili wywiady z 1000 respondentami w wieku 18 lat i więcej we wszystkich regionach, z wyjątkiem okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu oraz terytoriów gdzie w momencie badania nie było ukraińskiej komunikacji mobilnej. Próba jest reprezentatywna pod względem wieku, płci i miejscowości.