Stoltenberg: Ukraina będzie mogła użyć F-16 na terenie Rosji. Ale jest pewien niuans

Sekretarz Generalny NATO potwierdził w rozmowie z radiem Svoboda, że Ukraina w ramach obrony może atakować cele wojskowe w Rosji. Dotyczy to również użycia amerykańskich F-16. Jednak jest jedno "ale", a termin dostawy samolotów się mocno opóźnia. Ukraińscy piloci cały czas są na szkoleniach.

Opóźnione F-16. Miały być w grudniu, będą na wiosnę albo... latem

W rozmowie z ukraińskim radiem Svoboda, szef NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że Kijów jeszcze w tym roku dostanie samoloty F-16 od swoich sojuszników. Nie doprecyzował jednak kiedy dokładnie to się wydarzy. Kijów apelował o te samoloty od dwóch lat. Miały być w grudniu, ale piloci do dziś przechodzą szkolenia.

Stoltenberg: Ukraina może użyć F-16 na terenie Rosji

W ramach obrony Ukraina może uderzać w cele wojskowe w Rosji. Jest to zgodne z prawem międzynarodowym. W przypadku F-16 sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Będą temu towarzyszyć sojusznicze ograniczenia, które mogą uniemożliwić ukraińskie ataki odwetowe na terytorium Rosji.

Ukraina będzie mogła użyć F-16 na terenie Rosji. Ale każdy kraj, przekazujący te samoloty, będzie musiał podjąć w tej sprawie odrębną decyzję

- tłumaczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla Radio Svoboda.

Stoltenberg: Ukraina ma prawo do samoobrony

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił, że Ukraina sprzeciwia się agresywnej inwazji Rosji i ma prawo do samoobrony, w tym do uderzenia w cele wojskowe na terenie przeciwnika.

Część sojuszników ma nieco inne zdanie na ten temat. Ale ogólnie rzecz biorąc... jest to brutalna zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie. Rosja rażąco łamie przepisy prawa międzynarodowego. Kijów tego prawa przestrzega. Przewiduje ono ataki na terenie przeciwnika. Ukraina ma prawo do samoobrony. Obejmuje to również atakowanie legalnych celów wojskowych — rosyjskich celów wojskowych poza Ukrainą. Takie jest prawo międzynarodowe w każdym konflikcie zbrojnym

Sekretarz generalny NATO zauważył również, że sojusznicy będą prowadzić dalsze konsultacje i rozmowy, aby określić swoją gotowość do wysłania F-16 na Ukrainę.

"Musimy wysłuchać ekspertów wojskowych, kiedy będziemy gotowi lub kiedy nasi sojusznicy będą gotowi do rozpoczęcia wysyłania F-16. Im szybciej, tym lepiej. Jednocześnie powinna to być skuteczna broń z dobrze wyszkolonymi pilotami i dobrymi systemami konserwacji dostępnymi, gdy dostarczymy ten mechanizm Ukrainie" - powiedział szef Sojuszu w wywiadzie dla Radia Svoboda.

Nie da się powiedzieć, kiedy dokładnie F-16 dotrą na Ukrainę.  Wszyscy chcemy, aby F-16 pojawiły się tam jak najszybciej. Jednocześnie wiemy, że efekt użycia F-16 będzie lepszy, jeśli będą nimi latać jak najlepiej wyszkoleni i przygotowani ukraińscy piloci. Szkolenia jeszcze trwają. Poza pilotami dotyczą także załogi technicznej i personelu wojskowego

- dodał Stoltenberg.

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Putin nie kończy wojny, bo chce mieć całą Ukrainę w strefie wpływów

Zełenski opublikował wideo ukraińskich pilotów trenujących na F-16

W piątek 23 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie przedstawiające ukraińskich pilotów trenujących na myśliwcach F-16 w Danii. Wideo zostało opublikowane w mediach społecznościowych prezydenta.

Wszyscy Ukraińcy czekają na dzień, w którym pierwsze ukraińskie F-16 pojawią się w naszym niebie. Czekamy, aż wzmocnią obronę naszych miast i zwiększą możliwości Sił Obronnych Ukrainy. Nasi piloci kontynuują szkolenia, a ja jestem wdzięczny koalicji państw, które przybliżają ten dzień, w którym wreszcie dostaniemy F-16

- napisał Zełenski.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ