Ukraiński premier: Przyczyniliśmy się do wzrostu PKB Polski

"Blokowanie granic przez polskich rolników jest dziś zupełnie bez sensu, bo 90 proc. naszego ukraińskiego eksportu trafia drogą morską przez porty naddunajskie" - powiedział podczas konferencji prasowej ukraiński premier Denys Szmyhal. Zaznaczył także, że w latach 2022-2023 Ukraina zapewniła dodatkowy wzrost polskiego PKB o 1-3 proc.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział podczas konferencji prasowej 4 marca, że w związku z blokadą granicy przez polskich rolników, Polska poniesie większe straty niż Ukraina. Według ukraińskiego premiera delegacja ukraińska, będąc na granicy, zaproponowała pięć kroków, aby rozwiązać kwestię blokady. "Mam nadzieję, że polscy rolnicy zrozumieją statystyki i prawdziwe przyczyny swoich kłopotów, które bezpośrednio kojarzymy z eksportem zbóż spożywczych z Rosji i Białorusi, co umieściliśmy w jednym z pięciu punktów. Trzeba go przerwać, oczywiście dla krajów Unii Europejskiej, a dla Polski w szczególności" – powiedział Denys Szmyhal.

Zobacz wideo Czy możemy zwalić winę za niskie ceny zboża na Ukrainę? "Polskie zboże nie ma szans"

Ukraiński premier: W ciągu dwóch lat Ukraińcy wnieśli do polskiej gospodarki 2,1 mld euro

W latach 2022-2023 Ukraina zapewniła dodatkowy wzrost polskiego PKB o 1-3 proc. rocznie – powiedział Denys Szmyhal, jak podajeagencja Interfax-Ukraina. "Według danych Narodowego Banku Ukrainy, Credit Agricole, Deloitte, Oxford Economics, w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraińcy i Ukraina wnieśli od 1 do 3 proc. rocznego wzrostu PKB Polski" – powiedział Szmyhal na konferencji prasowej w poniedziałek.

Szmyhal powiedział, że Polska otrzymała od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 2 miliardy euro w ramach umowy o udzieleniu pożyczek polskim miastom i regionom, które przyjmują ukraińskich uchodźców. Według niego ukraińscy przedsiębiorcy pracujący w Polsce wpłacali do polskiego budżetu podatki i składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 2,3 mld euro za lata 2022-2023.

"Dla porównania Polska wydała 1,1 miliarda euro na wsparcie i pomoc społeczną, edukację ukraińskich uchodźców. Ukraińcy, którzy przybyli do Polski, płacili kartami bankowymi w polskich sklepach, a 4 miliardy euro pozostawili w polskich firmach. Od 24 lutego 2022 r. do lipca 2023 r. obywatele Ukrainy przekazali do polskiej gospodarki 2,1 mld euro" – powiedział Szmyhal.

Ponadto premier Ukrainy podkreślił, że w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę obywatele Ukrainy zarejestrowali w Polsce 48 400 indywidualnych firm i że właściciele tych firm również płacą podatki do budżetu. Przypomniał także, że w Polsce pracuje i płaci pełne podatki 691 tys. Ukraińców. 

Denys Szmyhal: Polacy nie blokują dostaw broni dla Ukrainy 

Dodał, że od 16 września do Polski nie trafiła ani tona ukraińskiego zboża z czterech grup towarowych. Wszystkie grupy towarów przechodzą tranzytem przez terytorium Polski. Ukraiński premier dodał też, że pomimo blokady nie odnotowano ani jednego przypadku zablokowania dostaw broni, sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej i paliwa.

Szmyhal podkreślił także, że Ukraina widzi pracę polskiej policji, a na poziomie samorządów tolerancyjną postawę i przepływ towarów, czego Ukrainie przede wszystkim potrzeba. Jednocześnie polscy funkcjonariusze tłumią wszelkie nielegalne manifestacje, powiedział. 

Denys Szmyhal o Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej

Posiedzenie wspólnej Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej zaplanowano na 11 marca, powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Ukraiński premier wyraził nadzieję na dobre rezultaty spotkania. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ