Ukraina ściąga mężczyzn z zagranicy do domu. Konsulaty nie będą rozpatrywać ich wniosków

Konsulaty Ukrainy informują o czasowym zawieszeniu czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. W szczególności Konsulat Ukrainy w Polsce poinformował o zawieszeniu obsług dla obywateli w wieku poborowym, podaje portal Suspilne. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba skomentował tę decyzję.

Konsulaty Ukrainy informują o czasowym zawieszeniu czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. W szczególności Konsulat Ukrainy w Polsce poinformował o zawieszeniu przyjmowania obywateli w wieku poborowym, podaje portal Suspilne. Jak poinformował minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, MSZ wkrótce przekaże szczegółowe wyjaśnienia dotyczące procedury uzyskania usług konsularnych dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym. - Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia uczciwego stosunku do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą. Będzie sprawiedliwie - powiedział Kułeba. 

Zobacz wideo Agnieszka Legucka: Mówienie o dacie wybuchu wojny Polski z Rosją to sianie zamętu

Kułeba: Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potwierdził zawieszenie usług konsularnych dla obywateli Ukrainy w wieku poborowym przebywających za granicą Ukrainy, zaznaczając, że w obecnych warunkach głównym priorytetem jest walka o przetrwanie Ukrainy. 

- Jak to wygląda teraz: człowiek w wieku poborowym wyjechał za granicę, pokazał swojemu krajowi, że kwestia jego przetrwania go nie obchodzi, a potem przyjeżdża i chce korzystać z usług tego kraju. To tak nie działa. W naszym kraju trwa wojna. Ponadto obowiązek aktualizacji dokumentów w placówkach poborowych istniał jeszcze przed przyjęciem nowej ustawy o mobilizacji. Jeśli ci ludzie wierzą, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje życie za ten kraj, a ktoś będzie siedział za granicą, ale jednocześnie będzie korzystał z usług tego kraju, to tak nie działa. Pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec Ojczyzny. Dlatego wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą. To będzie sprawiedliwe - informuje Dmytro Kułeba. 

Konsulaty Ukrainy wstrzymują usługi dla mężczyzn w wieku poborowym

Jak podaje ukraiński portal Suspilne, wiele konsulatów Ukrainy w różnych krajów wstrzymało usługi dla mężczyzn w wieku poborowym. Konsulat Generalny Ukrainy w Barcelonie poinformował portal, że zawiesił przyjmowanie wniosków o podjęcie działań konsularnych od mężczyzn w wieku poborowym. 

Dzień wcześniej w ukraińskim czasopiśmie "Dzerkało Tyżnia" opublikowano dokument, który trafił do dyspozycji dziennikarzy. W dokumencie można przeczytać, że możliwe są jedynie czynności konsularne związane z wydawaniem dowodów osobistych na potrzeby powrotu do Ukrainy. W dokumencie podpisanym przez wiceministra spraw zagranicznych Andrija Sybigę stwierdzono, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nakazało szefom wszystkich instytucji dyplomatycznych Ukrainy czasowe zawieszenie wszelkich czynności konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym.

16 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy w zakresie niektórych kwestii służby wojskowej, mobilizacji i rejestracji wojskowej, którą Rada Najwyższa uchwaliła 11 kwietnia. Ustawa wejdzie w życie miesiąc po oficjalnym opublikowaniu w dzienniku parlamentarnym. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ